Czy karty graficzne ponownie drożeją?

Czy karty graficzne ponownie drożeją?

W ostatnich dniach obiegła Internet informacja, że karty graficzne przestały tanieć a wręcz zaczynają drożeć. Śledziliśmy wcześniej spadki cen kart i możecie o tym przeczytać w tym artykule:

Pozytywne zmiany na rynku kart graficznych

Jednak, skoro wg. blogów technologicznych ceny rosną musiałem wrócić do tematu i to sprawdzić.

Od razu uspokoję nic takiego nie zaobserwowałem było może parę dni stagnacji ceny, ale w tej chwili sklepy mocno obniżają ceny szczególnie modelu RTX 3090. Do niedawna kartę RTX 3090 ciężko było kupić poniżej 10 tys. PLN a teraz można znaleźć oferty tego modelu nawet za 8.999 PLN. Właśnie tyle kosztuje karta graficzna GIGABYTE GeForce RTX 3090 Turbo, więc to już „tylko” 1499 PLN, drożej niż sugerowana cena Nvidii.

Niewiele spadły ceny karty RTX 3080 ti, bo od ostatniego artykułu co najwyżej średnio 100 PLN. Cena karty RTX 3060 utrzymuje się na podobnym poziomie jak 3 tygodnie temu z tym, że ogółem naliczyłem 16 ofert kart w cenie poniżej 3 tys. PLN na samym Allegro, wcześniej było tych ofert w takiej cenie znacznie mniej.

Ciekawie wyglądają ceny dość mocnego modelu karty RTX 3070 Ti. Karta graficzna Gigabyte Rtx 3070 Ti 8GB GAMING OC na Allegro można kupić od 4300 PLN a najniższa cena jaka znalazłem za RTX 3070 Ti to 4 180 PLN.

Podsumowując – Jak na razie nie widzę żadnego praktycznie widocznego wzrostu cen kart a wręcz odwrotnie model RTX 3090 zaczyna mieć coraz bardziej „normalną” cenę. Oferta kart niższych modeli powiększa się i wyrównuje cenowo. I co najważniejsze karty są dostępne bez większego problemu.

Dodaj komentarz

trzy × jeden =