Google Pathways – sztuczna inteligencja nowej generacji.

Google Pathways ma być nowym przełomem w rozwoju technologii sztucznej inteligencji, Google charakteryzuje Pathways na swoim blogu w ten sposób: „Zbyt często systemy uczenia maszynowego nadmiernie specjalizują się w poszczególnych zadaniach, podczas gdy w wielu mogą się wyróżniać. Dlatego budujemy Pathways — nową architekturę sztucznej inteligencji, która będzie obsługiwać wiele zadań jednocześnie, szybko uczyć się nowych zadań i odzwierciedlać lepsze zrozumienie świata.

Dotychczas praktycznie każdy model był trenowany od nowa i umożliwiał jego użycie w dość ograniczony sposób natomiast Pathways AI ma być uniwersalnym modelem, który nie tylko radzi sobie z wieloma oddzielnymi zadaniami, ale także wykorzystuje i łączy istniejące umiejętności, aby szybciej i lepiej opanowywać nowe zadania. Nowe AI szkoląc się w jednym zadaniu będzie potrafiło wykorzystać je do nauki zupełnie innych zadań. Sposób w jakim będzie działało Google Pathways ma być zbliżone do sposobu w jakim pracują mózgi ssaków.

Dzisiejsze modele głównie służą do przetwarzania informacji pojedynczego zmysłu to może być np. obraz, tekst czy też mowa, ale mają problem z użyciem ich wszystkich na raz. Nowy model, nad którym pracuje Google ma to zmienić.

Dużą zaletą nowej architektury AI jest to, że nie tylko ma większą zdolność uczenia się różnorodnych zadań nawet całkowicie odmiennych, ale ma nowe AI wykonywać to szybciej i znacznie bardziej energooszczędnie dlatego że nie aktywuje całej sieci do każdego zadania. Z niecierpliwością czekam na prezentację nowych umiejętności Google Pathways.

Dodaj komentarz

dwa + 5 =