mjn-SERAS – urządzeniem które ostrzega o nadchodzących napadach padaczkowych

mjn-SERAS – urządzeniem do stałego noszenia, które ostrzega o nadchodzących napadach padaczkowych

Neuraxpharm Group (Neuraxpharm), wiodąca europejska firma farmaceutyczna specjalizująca się w zaburzeniach ośrodkowego układu nerwowego (OUN) oraz mjn-neuro, start-up zajmujący się projektowaniem, produkcją i sprzedażą urządzeń medycznych, podpisali dziś porozumienie dotyczące komercjalizacji mjn-SERAS. Jest to inteligentne medyczne urządzenie typu „wearable”, które ma celu przewidywanie ryzyka wystąpienia napadu padaczkowego.

Dzięki tej umowie Neuraxpharm rozszerza swoje kompleksowe portfolio produktów dla pacjentów cierpiących na padaczkę, wchodząc na rynek rozwiązań niefarmakologicznych. To ważny krok w strategii biznesowej firmy, która ma na celu wprowadzenie do sprzedaży inteligentnych urządzeń medycznych i urządzeń do stałego noszenia. Inteligentne urządzenia medyczne są kluczowe w opiece nad pacjentami z zaburzeniami OUN i mają ogromny potencjał rynkowy. Niezaspokojone potrzeby pacjentów wciąż rosną i coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań. Uproszczenie ścieżek wejścia takich produktów na rynek w systemach opieki zdrowotnej daje możliwość udostępnienia ich wszystkim potrzebującym.

Umowa z mjn-neuro obejmuje wszystkie kraje Unii Europejskiej, a także Wielką Brytanię, Norwegię, Islandię, Liechtenstein i Szwajcarię. Od 2020 roku projekt mjn-SERAS był finansowany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii EIT Health (organ Unii Europejskiej) w ramach programów Bridgehead i Start-up Amplifier. W 2018 roku projekt otrzymał wsparcie programu UE Horizon 2020 organizowanego przez Komisję Europejską, w którym uczestniczy także konsorcjum różnych firm i pracownicy służby zdrowia.

CEO firmy Neuraxpharm dr. Jörg-Thomas Dierks skomentował wydarzenie: Porozumienie o komercjalizacji mjn-SERAS to ważny krok w naszej strategii, która ma na celu oferowanie kompleksowych rozwiązań dla pacjentów zmagających się z padaczką. Istnieje ogromne zapotrzebowanie, jeśli chodzi o nowe i innowacyjne rozwiązania w tym obszarze. Wchodząc na rynek cyfrowych produktów medycznych, Neuraxpharm może zapewnić pacjentom dalszą pomoc i wykorzystać ten niezaspokojony potencjał. W przyszłości będziemy nadal poszerzać naszą ofertę, aby dostarczać nowe rozwiązania cyfrowe i pomagać pacjentom cierpiącym na padaczkę lub inne zaburzenia OUN na całym świecie”.

David Blánquez, CEO i współzałożyciel mjn-neuro, dodał: mjn-neuro jako firma jest teraz w szczytowej formie. Umowa podpisana z Neuraxpharm jest kamieniem milowym w naszej strategii biznesowej i skalowalności na rynku produktów dla chorych na padaczkę – rynku, który ma ogromny potencjał. Mamy z Neuraxpharm wspólne wartości: też jesteśmy firmą zaangażowaną w innowację i przy pomocy cyfrowych urządzeń medycznych pragniemy poprawić jakość życia osób cierpiących na padaczkę. Dlatego jesteśmy przekonani, że dzięki tej współpracy będziemy mogli osiągnąć nowe ekscytujące cele w nadchodzących latach”.

mjn-SERAS to zaawansowane urządzenie cyfrowe, które pomaga zapobiegać wypadkom spowodowanym napadami padaczkowymi u pacjentów lekoopornych. Urządzenie medyczne jest wyposażone w nieinwazyjny czujnik, który rejestruje aktywność elektryczną mózgu w czasie rzeczywistym i za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji ostrzega, gdy rośnie ryzyko napadu padaczkowego. W 2020 r. urządzenie otrzymało europejskie oznaczenie CE wydane przez BSI Group w Wielkiej Brytanii. Wyniki badania klinicznego spodziewane w drugiej połowie 2023 r. Jest to pierwsze urządzenie umożliwiające przewidywanie napadów padaczkowych. Dzięki temu pacjenci będą mieli czas na przemieszczenie się w bezpieczne miejsce i możliwość zapobiegania wypadkom i urazom.

Padaczka jest zaburzeniem charakteryzującym się nieprawidłową aktywnością elektryczną w mózgu, która prowadzi do nieprzewidzianych i epizodycznych napadów w formie drgawek, nietypowych zachowań i wrażeń, a czasem nawet do utraty przytomności. Napady mogą wystąpić kilka razy dziennie, a co za tym idzie, mogą być przyczyną wypadków i urazów. Oprócz obrażeń fizycznych nieprzewidywalność ataków negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne pacjentów. Niepokój, wysoki poziom stresu i depresja są powszechnie spotykane wśród osób dotkniętych padaczką. Zaburzenie negatywnie wpływa na jakość życia i integrację społeczną pacjentów, którzy nawet dziś są często stygmatyzowani. Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych naszych czasów; cierpi na nią ponad 50 milionów osób w każdym przedziale wiekowym[1].


[1] Raport organizacji WHO

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

14 − 3 =