Wordcraft od Google

Wordcraft od Google, czyli wspomaganie pisarzy za pomocą modeli językowych

Największe modele językowe takie jak GPT-3 posiadają imponujące możliwości w z rozumieniu i generowaniu języka. Nie są one jednak zbyt oryginalne w generowaniu treści i w tej formie na pewno nie zastąpią pisarzy. Google do problemu generowania treści podeszło w inny sposób w projekcie Wordcraft. Zaprojektowali edytor tekstu wspomagany LaMDA, czyli przełomowym Ai przeznaczonym głównie do prowadzenia dialogów.
Tak stworzony edytor posłużył do współpracy z autorami wspomagając ich w procesie twórczym. Google zebrała grupę 13 profesjonalnych autorów, aby wypróbowali edytor w projekcie o nazwie Wordcraft Writers Workshop. Wyniki są imponujące i znajdziecie je pod tym adresem: https://wordcraft-writers-workshop.appspot.com/
Z dość szerokich testów jakie przeprowadzono na Wordcraft wynika, że wspomaganie AI skutecznie służy np. do odblokowania ich w procesie twórczym a sugestie AI bywają dla nich bardzo cenne. Pisarze mogą przykładowo napisać parę zdań i poprosić AI do ich modyfikacji, żeby były bardziej żartobliwe czy też dramatyczne. Mogą również poprosić AI o kontynuację pomysłów który rozpoczęli tworzyć w edytorze lub poprosić o rozwinięcie istniejącej treści.
Jest to bardzo interesujące podejście w wykorzystaniu AI w którym sztuczna inteligencja, gdzie nie staje się konkurencją a współpracownikiem w procesie twórczym pisarzy. Wordcraft nie jest publicznie dostępny.

Dodaj komentarz

osiem − sześć =