GALACTICA uniwersalny model języka naukowego od Meta AI

GALACTICA

GALACTICA uniwersalny model języka naukowego od Meta AI

Meta AI ponownie zaskakuje udostępniając model AI wyszkolony wyłącznie na artykułach naukowych, bazach wiedzy i wielu innych źródłach związanych z nauką. Model zawiera aż 120 miliardów parametrów które są w stanie zmieścić się w pojedynczym procesorze Nvidia A100 z pamięcią 80 GB. Galactica została wydana jako open source, więc każdy może uzyskać dostęp do modelu i go uruchomić przy oczywiście odpowiednich zasobach sprzętowych. Jest to wspaniała wiadomość dla społeczności naukowej.

Co potrafi GALACTICA

Tak opisują w skrócie możliwości modelu jego twórcy na portalu Github.com gdzie model został udostępniony: „GALACTICA to uniwersalny model języka naukowego. Jest szkolony na dużym zbiorze tekstów i danych naukowych. Może wykonywać zadania naukowe NLP na wysokim poziomie, a także takie zadania, jak przewidywanie cytatów, rozumowanie matematyczne, przewidywanie właściwości molekularnych i adnotacja białek.” Zapewne model stanie się dużą pomocą dla świata nauki.

Można zapoznać się z możliwościami modelu na stronie galactica.org lub pobrać model, który występuje w 5 wersjach na stronie: https://github.com/paperswithcode/galai

Author: gadzety360
Jestem pasjonatem wszelkich technologii IT a szczególnie nauczania maszynowego oraz grafiki 3D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *