GALACTICA uniwersalny model języka naukowego od Meta AI

GALACTICA uniwersalny model języka naukowego od Meta AI

Meta AI ponownie zaskakuje udostępniając model AI wyszkolony wyłącznie na artykułach naukowych, bazach wiedzy i wielu innych źródłach związanych z nauką. Model zawiera aż 120 miliardów parametrów które są w stanie zmieścić się w pojedynczym procesorze Nvidia A100 z pamięcią 80 GB. Galactica została wydana jako open source, więc każdy może uzyskać dostęp do modelu i go uruchomić przy oczywiście odpowiednich zasobach sprzętowych. Jest to wspaniała wiadomość dla społeczności naukowej.

Co potrafi GALACTICA

Tak opisują w skrócie możliwości modelu jego twórcy na portalu Github.com gdzie model został udostępniony: „GALACTICA to uniwersalny model języka naukowego. Jest szkolony na dużym zbiorze tekstów i danych naukowych. Może wykonywać zadania naukowe NLP na wysokim poziomie, a także takie zadania, jak przewidywanie cytatów, rozumowanie matematyczne, przewidywanie właściwości molekularnych i adnotacja białek.” Zapewne model stanie się dużą pomocą dla świata nauki.

Można zapoznać się z możliwościami modelu na stronie galactica.org lub pobrać model, który występuje w 5 wersjach na stronie: https://github.com/paperswithcode/galai

Dodaj komentarz

1 × dwa =