Kamera internetowa 4K EPTZ All-in-one Webcam – test

Kamera internetowa 4K EPTZ All-in-one Webcam – test

Do naszej redakcji trafiła dość przypadkowo kamera internetowa 4K EPTZ All-in-one Webcam Plug and Play / model: TV-AC3-C/ marki Tongveo, która nie jest zbyt popularna na rynku polskim. Postanowiliśmy ją zrecenzować, ponieważ jest to ciekawe urządzenie do telekonferencji, dostępne w dość przystępnej cenie ok 550 zł.

Cały zestaw jaki otrzymujemy wraz z kamerą. Foto:  Tongveo

Kamerka 4K EPTZ All-in-one Webcam, zrobiła na nas dobre wrażenie podczas testów. Jest to rozwiązanie dla osób, które potrzebują wysokiej jakości obrazu i dźwięku podczas transmisji na żywo lub konferencji online. Dzięki zastosowaniu przetwornika Sony IMX415 1/2,8″ CMOS oraz rozdzielczości 4K (3840 x 2160), FHD (1920 * 1080) oraz HD (1280*720) kamera ta oferuje obraz o wysokiej jakości i szczegółowości.

Funkcja EPTZ pozwala na łatwą i szybką zmianę kąta widzenia oraz 4-krotny zoom cyfrowy za pomocą pilota na podczerwień, który jest dołączony do zestawu. Kamera posiada również szeroki kąt widzenia 80°, co pozwala na rejestrowanie obrazu z dużego obszaru. Dodatkowo, kamera posiada Automatyczne śledzenia AI, jednak niestety jest ono czasami niestabilne i nie zawsze działa prawidłowo.

Jednym z mankamentów kamery jest to, że liczba klatek na sekundę jest ograniczona do 30 we wszystkich dostępnych rozdzielczościach UHD, FHD oraz HD, co może być niezadowalające dla niektórych użytkowników, którzy oczekują wyższej liczby klatek na sekundę, zwłaszcza w rozdzielczościach niższych niż UHD.

Na plus z pewnością można zaliczyć różnorodne metody mocowania kamery: można ją umieścić na biurku, zamocować na statywie lub na wyświetlaczu, a także posiada magnetyczną osłonę prywatności oraz oświetlenie LED obiektywu, które wskazuje czy kamera jest aktywna (niebieskie) czy nie (zielone). Kamera posiada również wbudowane 2 mikrofony i 1 głośnik 3W, co pozwala na czysty i wyraźny dźwięk podczas konferencji lub transmisji na żywo. Zasięg odbioru głosu wynoszący 5 metrów pozwala na komfortową komunikację. Kamera posiada także wyjście wideo USB-C, co pozwala na łatwą i szybką konfigurację z popularnymi programami do transmisji na żywo, takimi jak Vmix czy OBS. Format kompresji wideo, jaki jest w niej stosowany to YUY2 oraz MJPG.

Podsumowanie

4K All-in-one Webcam Plug and Play jest dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących wysokiej jakości kamery internetowej za rozsądną cenę. Mimo kilku mankamentów, takich jak niestabilne automatyczne kadrowanie AI oraz ograniczona liczba klatek na sekundę, czy też brak kompresji H.264, jest to w pełni akceptowalne biorąc pod uwagę cenę jaką trzeba za nią zapłacić i unikatowe funkcje jakie posiada.

Plusy:

– rozdzielczość UHD/ 30 fps

– zoom cyfrowy x4

– pilot

– Zmiany kąta widzenia przy pomocy pilota

– dobra jakość obrazu

– różnorodne metody mocowania kamery

– jakość wykonania

Minusy:

– słabe działanie śledzenia AI

– brak kompresji video H.264

– bez względu na rozdzielczości tylko 30fps

Dodaj komentarz

osiem − 3 =