Liquid Neural Networks

Liquid Neural Networks: Odkrycie w Sztucznej Inteligencji

Sztuczna Inteligencja (AI) rozwija się w zawrotnym tempie, a ostatnie doniesienia z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wskazują na kolejny przełom. Firma Liquid AI, współzałożona przez znaną postać w świecie robotyki, Danielę Rus, weszła właśnie na rynek z innowacyjnym modelem AI, zwanym „płynną siecią neuronową” (liquid neural network).

Płynne sieci neuronowe to nowy typ architektury AI, który wyróżnia się elastycznością i mniejszymi wymaganiami obliczeniowymi w porównaniu do tradycyjnych modeli. Ich konstrukcja, inspirowana „mózgami” nicieni, pozwala na tworzenie mniejszych modeli, które wymagają znacznie mniej mocy obliczeniowej.

Liquid AI, po wyjściu z fazy stealth, ogłosiła, że udało jej się zebrać 37,5 miliona dolarów w rundzie finansowania, co wyceniło firmę na 303 miliony dolarów. Inwestorami są m.in. Automattic (firma-matka WordPress), Samsung Next, Bold Capital Partners, a także współzałożyciele GitHub i Shopify.

W skład zespołu Liquid AI wchodzą Ramin Hasani (CEO), Mathias Lechner (CTO) oraz Alexander Amini (główny naukowiec). Wszyscy są związani z MIT i mieli znaczący wkład w rozwój płynnych sieci neuronowych.

Płynne sieci neuronowe składają się z „neuronów”, których zachowanie w czasie opisują równania. Ich unikalność polega na zdolności do adaptacji w odpowiedzi na zmieniające się warunki, co umożliwia im przetwarzanie sekwencji danych, a nie tylko pojedynczych obrazów. Dzięki temu mogą one efektywnie radzić sobie z niespodziewanymi zmianami, jak np. zmienne warunki pogodowe przy autonomicznej jeździe.

W testach, płynne sieci neuronowe przewyższały inne algorytmy w przewidywaniu przyszłych danych w różnych dziedzinach, od chemii atmosferycznej po ruch drogowy. Jednak najbardziej imponujące są ich osiągnięcia w autonomicznej nawigacji. W wykorzystaniu w dronach, sieci te wykazały zdolność do podejmowania decyzji umożliwiających osiągnięcie celu w niezbadanych przestrzeniach, nawet w obecności zakłóceń.

Potencjalne zastosowania płynnych sieci neuronowych są szerokie, od poszukiwania i ratownictwa dronów, przez monitorowanie dzikiej przyrody, po dostawy. Liquid AI ma na celu komercjalizację tej technologii, oferując infrastrukturę AI oraz platformę do tworzenia własnych modeli przez klientów.

W erze, gdzie pojemność obliczeniowa AI jest na wagę złota, płynne sieci neuronowe mogą zrewolucjonizować branżę, oferując efektywniejsze, niezawodne i łatwiejsze do zrozumienia modele dla szerokiej gamy zastosowań AI.

Dodaj komentarz

jedenaście − 5 =