Drastyczny spadek liczby linków w Google Search Console

Drastyczny spadek liczby linków w Google Search Console: Bug czy nowa funkcjonalność?

Od kilku dni wielu specjalistów SEO zauważa wyraźny spadek liczby linków raportowanych w Google Search Console (GSC). Na niektórych stronach liczba linków zmniejszyła się drastycznie, a nawet całkowicie zniknęła. Czy to błąd w narzędziu, czy może Google zmieniło sposób raportowania linków? Oto, co wiemy do tej pory.

Spadek liczby linków: co się dzieje?

Barry Schwartz, znany ekspert SEO, 30 maja 2024 roku poinformował o problemie na swojej stronie internetowej. Według jego relacji, od 27 maja wielu specjalistów SEO zaczęło zauważać spadek liczby linków raportowanych przez GSC. Dziś, 30 maja, problem wydaje się jeszcze poważniejszy – niektórzy użytkownicy widzą nawet zerową liczbę linków w swoich raportach.

Przykładowo, Schwartz informuje o 40% redukcji liczby linków raportowanych dziś w porównaniu do kilku dni wcześniej.

Drastyczny spadek liczby linków w Google Search Console: Bug czy nowa funkcjonalność?
Spadki czy też zupełnie zniknięcie linków z Search Console jest raczej problemem globalnym. Screen z jednej ze stron niemieckich.

Bug czy nowa funkcjonalność?

Na razie Google nie wydało oficjalnego oświadczenia na temat tego problemu. Istnieją dwie możliwości:

  1. Błąd w narzędziu: Może to być błąd w raportowaniu, podobny do tego, który wystąpił niedawno w raportach dotyczących fragmentów produktów.
  2. Zmiana w raportowaniu: Google może celowo zmniejszać liczbę linków raportowanych w GSC, choć motywacja za takim działaniem nie jest jasna.

Daniel Waisberg z zespołu Google Search potwierdził, że Google bada tę sprawę, ale nie podał jeszcze żadnych szczegółów.

Choć spadek liczby linków w raportach GSC może być niepokojący, warto pamiętać, że te raporty nie mają bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania Google. To, co naprawdę się liczy, to jakość i wartość treści na stronie.

W obliczu tych problemów, najlepszym podejściem jest kontynuowanie pracy nad witryną i tworzenie wartościowych treści. Raczej nie ma potrzeby martwić się o tymczasowe problemy z raportami GSC.

Podsumowanie

Obecna sytuacja z raportami linków w Google Search Console jest frustrująca dla wielu specjalistów SEO, ale prawdopodobnie jest to problem tymczasowy. Google pracuje nad rozwiązaniem tego problemu, a w międzyczasie warto skupić się na tworzeniu wartościowych treści i poprawianiu doświadczeń użytkowników na swoich stronach internetowych.

Aktualizacja 04.06.2024:

Wszystko wskazuje na to że Google rozwiązało problemy z raportem linków w Google Search Console.

Dodaj komentarz

dwanaście − dwa =