Rynek kart graficznych – najnowsze informacje.

Rynek kart graficznych – najnowsze informacje.

Rynek kart graficznych – najnowsze informacje.

Kilka dni temu na targach CES Nvidia zapowiedziała nową kartę graficzną RTX 3090 TI oraz dwie mobilne karty graficzne RTX 3070 TI i RTX 3080 Ti. Fani od Nvidii zdecydowanie liczyli na więcej nowości od tego producenta, ale jak widać Nvidia postanowiła niektóre z planowanych kart na 2022 rok przedstawić później. I tak się stało, ledwo zakończyły się targi CES a producent już zapowiedział odnowioną wersję karty RTX 3080 która zamiast 10GB pamięci będzie posiadać 12GB. Jednak to nie wszystkie zmiany w tym modelu karty. Nowa wersja RTX 3080 będzie trochę szybsza od swojej poprzedniczki, bo wydajność pierwszej wersji RTX 3080 wynosiła FP32 – 29.77 TFLOPS natomiast wydajność poprawionej wersji ma wynosić 30.64 TFLOPS.

Krajowy rynek kart graficznych

W Polsce można już kupić „odgrzewany kotlet” czyli RTX 2060 12Gb, jednak na razie ten zakup jest zupełnie nieopłacalny. Karta kosztuje prawie tyle samo jak niektóre modele RTX 3060 12GB. Najniższą cenę jaką udało się odszukać za ten model to 3199 PLN, czyli równo 100 PLN taniej niż za najtańszy model RTX 3060. Cena więc jest zupełnie niepoważna.

 Inną nowością na naszym rynku jest karta dla profesjonalistów o której wcześniej już pisaliśmy, czyli RTX A4500. Jej cena wydaje się „lekko” przesadzona, bo wynosi aż 10.999 PLN, sądzę, że adekwatną ceną do jej możliwości to maksymalnie 8.500 PLN. Na rynku również jest dostępna karta A4000 która u niektórych dostawców jest do kupienia za ok 6.300 PLN wiec nie aż tak wiele powyżej oficjalnej ceny. Oczywiście są tacy sprzedawcy, którzy żądają za ten model 8 tys. PLN a nawet więcej, ale można ją odszukać znacznie taniej.

Od producentów kart dochodzą głosy, że powoli rynek kart stabilizuje się i ceny powinny zacząć spadać. Wydaje się, że to całkiem realne, drastyczny spadek kursu Bitcoina, zakaz kopania krytowalut w niektórych krajach oraz zwiększenie produkcji kart w tym roku o ok 10% powinno w końcu wprowadzić trochę normalności.

Już teraz widać, że praktycznie każdy model kart graficznych można dostać bez problemu. Nadal w wysokich cenach, ale wydaje się, że ceny zaczynają lekko spadać szczególnie RTX 3060 na Allegro ten model karty można kupić za 3299 PLN a niedawno cena wynosiła prawie 4 tys. PLN.

Dlatego jeżeli planujecie zakup karty graficznej wydaje się, że warto wstrzymać się co najmniej do drugiej połowy lutego. 

Dodaj komentarz

czternaście + piętnaście =