W końcu spadki cen – rynek kart graficznych.

W końcu spadki cen – rynek kart graficznych.

W końcu ponownie są widoczne spadki cen na karty graficzne. Koniec roku 2021 dla chętnych na zakup kart graficznych był bardzo kiepskim momentem zakupu karty, bo ceny były wręcz astronomiczne. Jednak jak było do przewidzenia rynek w końcu zaczyna się normować i ceny zaczynają spadać. Ma na to wpływ wiele czynników, ale najważniejsze z nich to drastyczny spadek cen kryptowalut oraz zwiększenie produkcji chipów do kart graficznych a za tym i zwiększenie produkcji kart graficznych.

Ogólnie dostępne są praktycznie wszystkie modele kart Nvidii i to w sporym wyborze. X-kom na swojej stronie samych RTX 3090 oferuje 13 modeli i wszystkie dostępne od ręki. Jednak, żeby kupić kartę graficzną w dobrej cenie należy raczej skierować się na Allegro, gdzie sprzedawcy są bardziej elastyczni i szybciej reagują na spadki cen kart. Jednak i na Allegro trzeba być ostrożnym w wyborze, często ten sam model u dwóch różnych sprzedawców różni się /na przykładzie RTX 3090 / nawet o 2.5 tys. PLN.

Karty profesjonalne takie jak RTX A4000 już w tej chwili nie są zbyt przepłacane w stosunku do sugerowanych cen Nvidii. Kartę RTX A4000 możemy już kupić za ok 5.300 PLN, natomiast model RTX A4500 za 9.999 PLN.

Jednak większość osób interesują karty dla graczy i przykładowo karta, która miała premierę niedawno, czyli RTX 3050 można ją w końcu dostać za dość sensowne pieniądze, bo poniżej 2.000 PLN. Natomiast topowy model RTX 3090 jest już dostępny od 10.499 PLN więc powoli zbliżamy się do ceny poniżej 10.000 PLN.

Karta GigaByte GeForce RTX 3090 GAMING OC 24GB oferowana jest na Allegro w cenie 10.499 PLN

Pozostałe modele kart również znacznie potaniały. Jeżeli chcesz zaoszczędzić i kupić używaną kartę graficzną na rynku wtórnym/ najczęściej nadal na gwarancji. / możesz nawet trafić model RTX 3090 poniżej 8.800 PLN.

Mamy nadzieję, że trend spadkowy utrzyma się mimo problemów jakie mamy w Europie.

1 komentarz do “W końcu spadki cen – rynek kart graficznych.”

  1. Teraz jest jeszcze taniej, w końcu jakiś dobry moment żeby złożyć lub ulepszyć kompika. Dziwię się w sumie trochę, bo niby inflacja, a i tak lepiej niż w zeszłe lata.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

piętnaście − 12 =