L40 Omniverse – Nowa karta do centrum danych

L40 Omniverse – Nowa karta do centrum danych

Nvidia podczas sesji GTC 2022 zaprezentowała kartę L40 Omniverse, która ma zastąpić kartę A40 opartą na Ampere. Jak na razie informacji o karcie jest niewiele, wiemy tylko że nowa karta graficzna L40 wykorzystuje chip z serii Ada Lovelace, posiada 48 GB pamięci GDDR6 z korekcją błędów ECC, oferuje NVLink, przez co można uzyskać 96 GB pamięci VRAM /łącząc 2 karty L40/. Karta GPU L40 wykorzystuje pasywne chłodzenie a jej maksymalny pobór mocy to 300 W.

„L40 świetnie radzi sobie ze sztuczną inteligencją, ale nie jest tak szybki jak Hopper i nie powinien być. Ma być najlepszym uniwersalnym procesorem graficznym i – co ważniejsze – najlepszym graficznym procesorem graficznym, jaki istnieje” – powiedział o nowej karcie Bob Pette, wiceprezes Nvidia ds. profesjonalnej wizualizacji

Nvidia wyraźnie chce rozdzielić karty do grafiki od kart do sztucznej inteligencji. Modele „L” w obecnej serii produktów służą do przyspieszania grafiki, z portami wyświetlania zainstalowanymi na GPU, natomiast modele „H” (H100) służą do przyspieszania modeli HPC/AI, w których porty wyświetlania obrazu nie są tak istotne. Karta L40 Omniverse ma wejść do sprzedaży za kilka miesięcy, na razie nie jest znana jej cena, ale zapewne będzie wysoka.

Dodaj komentarz

jedenaście − 9 =