L40 Omniverse – Nowa karta do centrum danych

L40 Omniverse

L40 Omniverse – Nowa karta do centrum danych

Nvidia podczas sesji GTC 2022 zaprezentowała kartę L40 Omniverse, która ma zastąpić kartę A40 opartą na Ampere. Jak na razie informacji o karcie jest niewiele, wiemy tylko że nowa karta graficzna L40 wykorzystuje chip z serii Ada Lovelace, posiada 48 GB pamięci GDDR6 z korekcją błędów ECC, oferuje NVLink, przez co można uzyskać 96 GB pamięci VRAM /łącząc 2 karty L40/. Karta GPU L40 wykorzystuje pasywne chłodzenie a jej maksymalny pobór mocy to 300 W.

„L40 świetnie radzi sobie ze sztuczną inteligencją, ale nie jest tak szybki jak Hopper i nie powinien być. Ma być najlepszym uniwersalnym procesorem graficznym i – co ważniejsze – najlepszym graficznym procesorem graficznym, jaki istnieje” – powiedział o nowej karcie Bob Pette, wiceprezes Nvidia ds. profesjonalnej wizualizacji

Nvidia wyraźnie chce rozdzielić karty do grafiki od kart do sztucznej inteligencji. Modele „L” w obecnej serii produktów służą do przyspieszania grafiki, z portami wyświetlania zainstalowanymi na GPU, natomiast modele „H” (H100) służą do przyspieszania modeli HPC/AI, w których porty wyświetlania obrazu nie są tak istotne. Karta L40 Omniverse ma wejść do sprzedaży za kilka miesięcy, na razie nie jest znana jej cena, ale zapewne będzie wysoka.

Author: gadzety360
Jestem pasjonatem wszelkich technologii IT a szczególnie nauczania maszynowego oraz grafiki 3D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *