Google Search Console – zamieszanie z HTTPS

Google Search Consolezamieszanie z HTTPS

Protokół HTTPS jest nieprawidłowy i może uniemożliwiać indeksowanie – aktualizacja informacji

Google w poprzednim tygodniu wdrożyło w Google Search Console nowy raport Search Console dla HTTPS. Wydaje się jednak że nie wszystko poszło z tym wdrożeniem idealnie. Wiele osób zauważyło komunikat przy dodawaniu nowych treści „Protokół HTTPS jest nieprawidłowy i może uniemożliwiać indeksowanie” co wywołało spore zdenerwowanie wśród użytkowników Google Search Console.

Całą sytuację dziś próbował uspokoić John Mueller z Google informując na Twitterze, że ten komunikat jest zbyt dosadny i będzie korygowany i wcale nie oznacza, że adres URL nie zostanie zindeksowany. John Mueller na Twitterze uspokajał, że nie ma się czym martwić. Mnie to zdecydowanie nie przekonuje, nasze najnowsze dwa artykuły na blogu gadzety360.pl otrzymały właśnie taki komunikat „Protokół HTTPS jest nieprawidłowy i może uniemożliwiać indeksowanie”, co prawda zostały zaindeksowane do wyszukiwarki Google jednak nie znalazły się w Google News do dziś. Mam nadzieje, że sprawa tego błędu wyjaśni się w najbliższym czasie.

Aktualizacja 20.09.2022

Wydaje się że problem powoli zostaje naprawiany, nowe strony dodają się już prawidłowo a liczba stron z błędem/ dodanych wcześniej/również się zmniejsza. Czerwony komunikat „Protokół HTTPS jest nieprawidłowy i może uniemożliwiać indeksowanie” zostaje zastąpiony zielonym „Strona jest wyświetlana przez HTTPS„. Strony które wcześniej nie znalazły się w Google News zostały w końcu dodane/ z kilkudniowym opóźnieniem/.

Wszystko wraca do normy.

Aktualizacja 27.09.2022

Nadal wiele osób informuje nas, że nadal widzi komunikat o błędzie HTTPS w Google Search Console. Wydaje się, że sposobem na pozbycie się komunikatu jest ponowne zgłoszenie podstrony której dotyczy problem w Google Search Console. Komunikat oczywiście nie zniknie od razu, ale po paru dniach powinien zostać usunięty.

Aktualizacja 28.08.2022

Wydawało się, że problem z HTTPS przy zgłaszaniu nowych podstron został rozwiązany co mogliśmy potwierdzić na podstawie naszego bloga gadzety360.pl. Jednak wczoraj wieczorem przy zgłaszaniu nowych podstron innych serwisów błąd pokazał się ponownie, więc wydaje się, że problem nadal istnieje.

W Google Search Console znajduje się nowy raport HTTPS w dziale „Eksperymenty i personalizacja”, gdzie ewentualny błędy z HTTPS powinny trafić do tego raportu. Jednak jak na razie wygląda to tak że w raporcie HTTPS błędów brak a równocześnie przy użyciu funkcji „Sprawdzenie adresu URL” Google sygnalizuje błędy z HTTPS/ najczęściej na dodanych podstronach w ostatnim czasie/. Wydaje się więc że problem z HTTPS w Google Search Console nadal istnieje, ale dotyczy tylko niektórych stron www.

5 komentarzy do “Google Search Console – zamieszanie z HTTPS”

 1. dzięki za wpis bo właśnie dodawałem podstronę i mam ten komunikat, czyli po prostu zostaje czekać na update, dodaje codziennie ponownie bo 3 dni nie może dodać, teraz pisze że jest w indeksie ale po adresie nie ma.

  Odpowiedz
  • Dziś zniknął z Google Search Console ostatni komunika „Protokół HTTPS jest nieprawidłowy i może uniemożliwiać indeksowanie” który znajdował się jeszcze na jednej z podstron gadzety360.pl. Wydaje się, że problem został już całkowicie rozwiązany – przynajmniej na naszym blogu.

   Odpowiedz
 2. Wydaje się że nadal jedynym sposobem pozbycia się błędu jest ponowne zgłoszeni problematycznych podstron w Google Search Console. Z jedną ze stron z którą miałem taki kłopot /dodałem ją 28.09.2022/ ” i oczywiście otrzymałem komunikat: „Protokół HTTPS jest nieprawidłowy i może uniemożliwiać indeksowanie”. Zgłosiłem ją ponownie a po 24 godzinach komunikat zniknął.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

4 × 1 =