Grafiki stworzone przez AI w formie obrazów

Grafiki stworzone przez AI w formie obrazów – aranżacja wnętrz za pomocą AI.

Generatory obrazu za pomocą monitu tekstowego zaczynają być coraz częściej stosowane jako ilustracje dla stron internetowych. Intensywność ich stosowania na stronach www zapewne przyspieszy czym więcej tego typu modeli powstanie.

Istotna jest też informacja od Google, że tego typu grafiki nie mają negatywnego wpływu na pozycjonowanie i w żaden sposób Google nie będzie karać za ich stosowanie na stronach www. Jest to zupełnie odmienna polityka niż do generatorów treści z którymi algorytmy Google zaczęły już walkę.

Tworzenie grafik AI dla blogów stało się dla mnie rutynową czynnością, chciałem więc poszukać innych zastosowań generatora AI niż ilustracje stron internetowych.  Po krótkim namyśle zdecydowałem się wydrukować kilka obrazów na ścianę z grafik wygenerowanych przez AI i zobaczyć efekt tego eksperymentu. Ciekawiło mnie czy generatory są już na tyle dobre, że efekt końcowy będzie satysfakcjonujący.

Przecież grafiki stworzone przez sztuczną inteligencję dają niesamowite możliwości aranżacji wnętrz. Obrazy na ścianach dostosowane do kolorystyki, wystroju, stylu jaki nam odpowiada.  Na ścianach waszych domów czy biur mogą wisieć „dzieła” które są unikatowe a nie kupione w sklepie jako jedną z tysięcy kopi. Jest to też świetny temat na dyskusję ze znajomymi, kiedy będą oglądać grafiki stworzone przez AI na Waszych ścianach.

Czas zacząć działać

Zanim zamówimy wydruk obrazów napotkamy kilka problemów. Słabością generatorów grafik jest dość niska rozdzielczość, wiele z nich generuje obrazy tylko kwadratowe. Ogranicza to mocno możliwości wyboru formatu obrazu jak również problematyczna staje się jakość takiego wydruku.

Na szczęście Stable Diffusion potrafi generować obraz o różnorodnych formatach i przyzwoitych rozdzielczościach. Karta graficzna jaką użyłem do tego projektu to RTX 3060 12GB, pamięć tego RTX-a umożliwił mi generowanie grafik o rozdzielczości 1280×768.  Jednak taka rozdzielczość najwyżej jest dobra na stronę www, ale nie dla druku obrazów na płótnie. Zalecana rozdzielczość do drukowania grafik na płótnie jest dość spora, bo wynosi od 150 do 300 dpi, zatem nie tylko model Stable Diffusion jest tu potrzebny, ale również AI potrafiąca interpretować obraz na wyższą rozdzielczość. Ktoś może powiedzieć, że potrafi tego dokonać Photoshop, ale od razu prostuję – nie potrafi. Zwiększenie rozdzielczości przez Ai i Photoshop to dwie różne ligi.

Stable Diffusion UI 2.0 ma jednak funkcję użycia RealESRGAN x4plus do zwiększenia rozdzielczości 4 krotnie i model ten działa znakomicie.

RealESRGAN na tyle poprawił rozdzielczość grafik, że umożliwiło mi to przygotowanie i zamówienie obrazów o wielkości 70×50 w zalecanym minimum, czyli 150 dpi. Przy okazji postanowiłem sprawdzić efekt takiego wydruku po renowacji starej niewielkiej fotografii bardzo mocno zniszczonej i jej wydruk w formacie 40×50 cm.

Wygenerował kilka grafik przy pomocy Stable Diffusion UI 2.0 oraz RealESRGAN x4plus. Następnie przeprowadziłem kilka drobnych korekt za pomocą programu Photoshop: jasność/kontrast oraz nasycenie barw. Korekty były naprawdę niewielkie.

Wydruk grafik w formie obrazów na płótnie Canvas zamówiłem na stronie uwolnijkolory.pl. Największy z zamówionych obrazów miał wymiar 70×50 w 150 dpi, pozostałem obrazy były zamówione w mniejszych formatach i każdy z nich miał minimum 150 dpi.

Natomiast renowację zdjęcia czarno-białego dostarczyłem w 300dpi zamawiając obraz 40x50cm. Renowację bardzo zniszczone połamanej fotografii wykonałem przy pomocy modelu GFPGAN o którym pisałem jakiś czas temu jednak to nie wystarczyło i dużą cześć prac renowacyjnych przeprowadziłem ręcznie w programie Photoshop.

Efekt końcowy

Byłem mocno podekscytowany przesyłką obrazów która dotarła do mnie 2 dni przed terminem co tym bardziej mnie ucieszyło. Czytałem wcześniej wiele opinii głównie pozytywnych, ale i trochę negatywnych na temat druku na płótnie Canvas, ale to co zobaczyłem przebiło moje wszelkie oczekiwania. Obrazy wyszły naprawdę przepięknie, nasycenie kolorów i jasność wręcz idealne, każdy komu pokazałem obrazy był pod dużym wrażeniem dzieł stworzonych przez Ai jak i jakość druku wykonanego w uwolnijkolory.pl. Zdjęcia załączone do artykułu nie oddają prawdziwego efektu, kolory są żywsze o idealnym kontraście niż na załączonych fotografiach. Jedynie czego mi zabrakło w ofercie uwolnijkolory.pl to formatów bardziej panoramicznych, przygotowując zdjęcia do druku musiałem je trochę wykadrować.

Grafiki stworzone przez AI w formie obrazów – aranżacja wnętrz za pomocą AI. Obraz w formacie 50×40 cm.
Obraz w rzeczywistości wyszedł znacznie lepiej niż na zdjęciu.
Oryginalna fotografia mocno podniszczona i poplamiona.
Efekt naprawy starej fotografii w formie obrazu 40×50 cm.

Podsumowanie

Zdecydowanie polecam każdemu tworzenia własnych obrazów do aranżacji wnętrz, daje to sporo satysfakcji i za niewielkie pieniądze możecie umieścić na ścianie unikatowy obraz stworzony przez Was za pomocą sztucznej inteligencji.

Tekst ten nie jest w żaden sposób tekstem sponsorowanym, ale jakość usług i niskie ceny musiałem pochwalić. Bardzo polecam skorzystania z usług uwolnijkolory.pl.

Dodaj komentarz

cztery × 4 =