Smart Socket WIFI – inteligentne gniazdko

Smart Socket WIFI – inteligentne gniazdko

W dobie rosnących cen energii elektrycznej i szukania sposobu na oszczędności w zużyciu prądu postanowiłem przetestować gniazdko smart z możliwością monitorowania zużycia energii. Mój wybór padł na gniazdko za niecałe 60 zł – Smart Socket WIFI firmy KOBI, które obsługuje się przy pomocy dość popularnej aplikacji Tuya.

Podstawowe parametry gniazdka:

częstotliwość WiFi: 2,4GHz,

wtyczka ma typ E/F (unischuko), gniazdo typ F (schuko),

max. obciążenie: 16A / 3680W.

Inteligentne gniazdko Smart Socket działa w paśmie WIFI 2.4GHZ i bez większych problemów po zainstalowaniu aplikacji TUYA zostało gniazdko wykryte przez aplikacje i sparowało się z nią.  Jednak nie spodobało mi się sama nazwa wykrytego gniazdka, bobyła w języku chińskim. Oczywiście nazwę można edytować nadając własną, ale uważam to za spory minus.

Aplikacja TUYA jest w miarę prosta w użyciu, jednak nie posiada polskiej menu.

Testy przeprowadziłem podłączając pod nią bojler w piwnicy o mocy 1.2 KW i programując aplikacje tak żeby włączał się w godzinach, kiedy przy zmiennej taryfie prąd jest tańszy.

Gniazdko w czasie, kiedy było włączone nie nagrzewało się zbytnio i nie wydawało się być mocno obciążone, ustalone polecenia za pomocą aplikacji wykonywało bez problemów. Bałem się o zasięg łączności z routerem, który znajdował się w domu więc oddzielała go min. podłoga jednak pod tym względem gniazdko sprawiło się znakomicie. Żadnego problemu z zasięgiem.

Aplikacja na bieżąco informowała o zużyciu energii jednak brakowało mi przeliczenia jej kosztów na złotówki. Również pozostaje też kwestia dokładności tego pomiaru której nie badałem.

Podsumowanie

Gniazdko Smart Socket WIFI firmy KOBI to świetny gadżet i całkiem wygodny w użytkowaniu.  Szczególnie sprawdzi się w domach które stosują zmienną taryfę za prąd. W przypadku np. bojlera elektrycznego na wodę daje możliwość zaprogramowania podgrzewanie wody w godzinach o niższej taryfie za energię. Szkoda tylko że aplikacja nie jest w języku polskim co dla niektórych użytkowników może być kłopotliwe.

Plusy:

+ Cena – koszt Smart Socket WIFI nie przekracza 60 zł

+ Satysfakcjonujący zasięg urządzenia. Mimo że router był w domu a gniazdko w piwnicy nie było problemu z zasięgiem.

+ Mimo braku języka polskiego aplikacja Tuya powinna być zrozumiała dla każdego użytkownika.

+ Sterowanie za pomocą asystentów głosowych

+ Funkcja monitorowania zużycia energii

Minusy:

– Brak spolszczonej aplikacji

– Urządzanie Smart Socket WIFI aplikacja wykrywa używając w nazwie chińskich znaków

– Brak kalkulatora poboru energii który by umożliwiał otrzymanie realnych kosztów zużycia energii w PLN.

Dodaj komentarz

5 − dwa =