Osuszacz EBERG RICO – test

Osuszacz EBERG RICO – test

Osuszacze powietrza to urządzenia, które służą do usuwania nadmiaru wilgoci z powietrza w pomieszczeniach. Są one szczególnie przydatne w mieszkaniach, domach, piwnicach czy łazienkach, gdzie wilgotność powietrza może być szczególnie problematyczna. Wilgotność powietrza jest ważnym czynnikiem wpływającym na komfort i zdrowie mieszkańców, dlatego też osuszacze powietrza mogą być skutecznym rozwiązaniem w przypadku zbyt wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniach.

Zbyt wysoka wilgotność powietrza może prowadzić do rozwoju pleśni, grzybów oraz roztoczy, co z kolei może być przyczyną alergii i problemów zdrowotnych. Nadmierna wilgotność powietrza ma również negatywny wpływ na osoby z reumatyzmem. Zbyt niska wilgotność powietrza z kolei może prowadzić do problemów z suchymi błonami śluzowymi oraz skórą, a także do pękania mebli i podłóg drewnianych. Dlatego też osuszacz powietrza nie znajdzie zastosowania w każdym domu, tylko w tym, w którym jest problem z nadmiarem wilgoci.

Osuszacze powietrza są urządzeniami, które pochłaniają nadmiar wilgoci z powietrza i odprowadzają ją do zbiornika lub odprowadzają na zewnątrz. Są one wyposażone w higrometr, który automatycznie monitoruje poziom wilgotności powietrza i aktywuje funkcję osuszania w momencie, gdy poziom wilgotności jest zbyt wysoki. Kiedy zdecydujemy się już na zakup osuszacza powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie na 4 podstawowe jego parametry: jego wydajność, czyli ile litrów wody potrafi odebrać z naszego pomieszczenia w ciągu doby, jaki ma pobór mocy, ponieważ osuszacz będzie pracował przez wiele godzin co może być kosztowne, jaki jest głośny w trakcie pracy, co będzie miało znaczenie przy używaniu go w mieszkaniu oraz pojemność pojemnika osuszacza, żeby zbyt często nie trzeba było go opróżniać. Ponadto warto zwrócić uwagę na inne funkcje i udogodnienia, takie jak TIMER 24H, wyświetlacz LCD, intuicyjny panel sterowania, automatyczne funkcje parametrów pracy czy nowoczesny design, który pozwala na dopasowanie osuszacza do aranżacji pomieszczenia. Warto również zwrócić uwagę na drenaż ciągły, który pozwala na podłączenie rurki odprowadzającej skropliny bezpośrednio na zewnątrz urządzenia.

Warto również pamiętać, że osuszacze powietrza wymagają regularnej konserwacji i czystości, aby zachować ich skuteczność i wydajność. Należy regularnie czyścić filtr powietrza i sprawdzać poziom skroplin, aby uniknąć problemów z funkcjonowaniem urządzenia.

Osuszacz EBERG RICO

Do naszej redakcji trafił na niezależny test osuszacz EBERG RICO, który nie wybraliśmy przypadkowo, miał dość atrakcyjną cenę ok 800 zł oraz niski pobór prądu, który wynosi jedynie 200W.

Osuszacz EBERG RICO to niewielkie urządzenie o atrakcyjnym nowoczesnym wyglądzie, ale dosyć ciężkim na jego gabaryty. Wraz z urządzeniem, które po wyjęciu z pudełka jest gotowe do pracy otrzymujemy wężyk do ewentualnego odprowadzania wody na zewnątrz ze zbiornika oraz instrukcję obsługi w j. polskim.  Urządzenie posiada wysoką wydajność osuszania – 12 litrów na dobę (przy 30°C i 80% wilgotności relatywnej) oraz niewielkie gabaryty i kółka co umożliwia bezproblemowe przenoszenie osuszacza do pomieszczeń wymagających jego zastosowanie.

Osuszacz posiada również zbiornik na wodę o pojemności 2 litrów oraz możliwość podłączenia rurki odprowadzającej skropliny bezpośrednio na zewnątrz urządzenia (w zestawie). Przepływ powietrza w urządzeniu wynosi 120m3/h, a głośność to maksymalnie 38 dB(A). Osuszacz posiada również filtr wstępny oraz ekologiczny czynnik chłodniczy R290 (50g).

EBERG RICO posiada panel sterowania z wyświetlaczem LCD oraz 6 przycisków: blokada rodzicielska, regulacja prędkości wentylatora, programator czasowy, regulacja wilgotności, wybór trybu pracy oraz włącznik/wyłącznik urządzenia. Na środku pomiędzy przyciskami znajduje się wyświetlacz LCD, który przedstawia w ładny i jasny sposób, w jakim trybie jest urządzenie w danej chwili. Jedynym minusem jest to, że przyciski mogą być trudne w obsłudze ze względu na niedostateczną czułość dotyku i brak reakcji niekiedy za pierwszym razem. Jednakże to nie jest poważny problem, ponieważ można się szybko przyzwyczaić do ich obsługi, aby reagowały odpowiednio. Ciekawym dodatkiem osuszacza EBERG RICO jest trójkolorowe oświetlenie LED, które informuje nas o poziomie wilgotności w pomieszczeniu: powyżej 65% kolor czerwony, od 65% do 45% kolor zielony i poniżej 45% kolor niebieski. Wygląda atrakcyjnie i pozwala łatwo monitorować poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Osuszacz powietrza EBERG RICO został przez nas przetestowany przez 2 tygodnie w różnych pomieszczeniach o różnej wilgotności i wielkości. W najbardziej zawilgoconym i największym pomieszczeniu, w ciągu 48 godzin, pojemnik musiał być opróżniany 4 razy, wylewając 8 litrów wody, co pozwoliło uzyskać poziom wilgotności 48% z początkowych 65%. Różnica w jakości powietrza była zauważalna i znaczna. W pierwszej fazie osuszania warto użyć trybu pracy ciągłej CNT a dopiero po wstępnym osuszeniu pomieszczenia sugeruję użyć trybu automatycznego osuszenia w ten sposób zdecydowanie szybciej uzyskamy widoczny efekt pracy urządzenia. Podczas testów, osuszacz okazał się skuteczny w osuszaniu każdego z testowanych pomieszczeń, a jego hałas podczas pracy nie przeszkadzał zbytnio, nawet w sypialni. W sypialni jednak, zdecydowałem się zrezygnować z trybu pracy nocnej, ponieważ stały, delikatny szum pracy ciągłej był mniej irytujący niż włączanie i wyłączanie urządzenia co jakiś czas. Osobiście uważam, że tryb nocny jest zbędny, ale przydatna byłaby możliwość wyłączania oświetlenia urządzenia nie tylko w trybie nocnym.

Praca urządzenia w Trybie automatycznym.

Podsumowanie

Osuszacz powietrza EBERG RICO to skuteczne i nowoczesne rozwiązanie na problem zbyt wilgotnego powietrza w małych i średnich pomieszczeniach. Urządzenie posiada wysoką wydajność osuszania, inteligentny system sterowania oraz łatwe przenoszenie dzięki kółkom i niewielkiemu gabarytowi, co pozwala na skuteczne usuwanie nadmiaru wilgoci, nieprzyjemnych zapachów oraz zapobieganie powstawaniu pleśni. Osuszacz posiada również atrakcyjny design oraz możliwość podłączenia rurki odprowadzającej skropliny bezpośrednio na zewnątrz urządzenia. Należy jednak pamiętać, że osuszacz wymaga regularnej konserwacji, czystości filtra oraz opróżniania zbiornika na wodę.

Plusy osuszacza EBERG RICO:

– Skuteczne usuwanie nadmiaru wilgoci, nieprzyjemnych zapachów oraz zapobieganie powstawaniu pleśni

– Inteligentny cyfrowy system sterowania/higrometr, który automatycznie wykrywa podwyższony poziom wilgotności powietrza i aktywuje funkcję osuszania aż do momentu uzyskania docelowego poziomu wilgotności

– Łatwe przenoszenie osuszacza dzięki zamontowanym kółkom oraz niewielkiemu gabarytowi.

– Kolorowy wskaźnik poziomu wilgotności powietrza, TIMER 24H, wyświetlacz LCD oraz panel sterowania Soft Touch ułatwiają obsługę urządzenia

– Filtr wstępny oraz ekologiczny czynnik chłodniczy R290 (50g)

– Nowoczesny design

– Wspomaga suszenie ubrań po praniu

– Możliwość podłączenia rurki odprowadzającej skropliny bezpośrednio na zewnątrz urządzenia (w zestawie)

Minusy osuszacza EBERG RICO:

– Wymagające regularnej konserwacji i czystości filtra

– Pojemnik na wodę tylko 2 litry.

– Zbyt mała czułość przycisków

Recenzja Osuszacza Powietrza EBERG ZOY

Dodaj komentarz

16 + 10 =