Premiera GPT-4

Premiera GPT-4: Co trzeba wiedzieć o nowym multimodalnym modelu sztucznej inteligencji OpenAI

Dzisiejszy dzień jest wyjątkowo ekscytujący dla firmy OpenAI, ponieważ właśnie wydali swoje pierwsze multimodalne API, długo oczekiwany model GPT-4. Co wiemy o GPT-4?

Jest to pierwszy multimodalny model oferowany przez OpenAI, który może przyjmować zarówno tekst, jak i obrazy jako dane wejściowe. Niestety, dane wyjściowe pozostają wciąż jedynie w formie tekstu. Jednak model GPT4 ma zdecydowanie więcej możliwości niż ChatGPT i może wykonywać bardziej skomplikowane zadania.

Obecnie dostęp do API GPT-4 jest ograniczony i wymaga zapisania się na listę oczekujących. Jednak abonenci ChatGPT Plus otrzymają dostęp do GPT-4 na chat.openai.com z pewnymi ograniczeniami.

Ceny API dla GPT-4 są znacznie wyższe w porównaniu do ChatGPT i zależą od zastosowanego modelu. Przykładowo, cena tokena GPT4-8000 wynosi 0,03 USD za 1000 tokenów monitów i 0,06 USD za tokeny ukończenia 1000, podczas gdy cena tokena GPT4-32000 wynosi 0,06 USD za 1000 tokenów podpowiedzi i 0,12 USD za 1000 tokenów ukończenia.

W 24 z 26 testowanych języków GPT-4 przewyższa wydajność w języku angielskim GPT-3.5 i innych LLM (Chinchilla, PaLM), w tym w przypadku języków o niskich zasobach, takich jak łotewski, walijski i suahili /ze strony Open AI/

Jednym z największych atutów GPT-4 jest możliwość przetwarzania większego kontekstu, co umożliwia przetwarzanie dłuższych tekstów, np. pełnych raportów czy krótkich książek. Dla kontekstu, model GPT-4-32000 jest w stanie przetworzyć około 25 000 słów lub 50 stron, co jest ogromnym postępem w porównaniu z limitem 4 000 tokenów ChatGPT.

Co więcej, GPT-4 jest bardziej niezawodny niż poprzednie modele, ale wciąż posiada pewne ograniczenia, w tym możliwość generowania halucynacji. W związku z tym zaleca się zachowanie ostrożności i weryfikowanie wyników generowanych przez model.

Wnioski

GPT4 pozwala na przetwarzanie większych ilości danych i kontekstów, co może prowadzić do znacznie bardziej precyzyjnych wyników i usprawnień w wielu dziedzinach, w tym np. w medycynie czy w finansach. Model ten może również pomóc w lepszym zrozumieniu języka naturalnego, a przez to usprawnić tłumaczenia oraz inne procesy związane z przetwarzaniem języka.

Jednocześnie jednak, pojawienie się GPT-4 może budzić pewne obawy związane z rosnącą rolą sztucznej inteligencji w naszym życiu. Wraz z rozwojem tak potężnych modeli, rośnie również potencjał wykorzystania ich w celach nieetycznych, np. w celu manipulowania ludzkimi decyzjami lub wprowadzania dezinformacji. Dlatego też ważne jest, aby zwrócić uwagę na zagadnienia związane z etyką i bezpieczeństwem sztucznej inteligencji, a także na rozwijanie odpowiednich narzędzi i regulacji, które pozwolą na kontrolowanie jej wpływu na społeczeństwo.

Dodaj komentarz

19 − 15 =