Narzędzia do edycji BIOS NVIDIA GeForce znowu w ruchu!

Narzędzia do edycji BIOS NVIDIA GeForce znowu w ruchu!

Przez lata NVIDIA zabezpieczała karty graficzne GeForce przed nieautoryzowaną modyfikacją, wprowadzając sygnatury BIOS. Ale czasy się zmieniły! Dzięki innowacyjnym narzędziom entuzjaści komputerowi wracają do modyfikowania BIOS tak, jak robiło się to w 2013 roku.

NVIDIA, w swojej serii GeForce 900 o nazwie „Maxwell”, wprowadziła specjalny procesor bezpieczeństwa „Falcon”. Jego głównym zadaniem było blokowanie nieautoryzowanego firmware. Jednak nowo powstałe narzędzia OMGVflash oraz NVflashk – dzieła Veii i Kefinatora – umożliwiają teraz omijanie tych zabezpieczeń. Pozwalają one instalować praktycznie dowolny BIOS na większości kart NVIDIA GeForce.

Co to oznacza dla użytkowników? Przede wszystkim nieskończone możliwości personalizacji. Dzięki tym narzędziom możemy, na przykład, przenieść BIOS z droższego modelu karty na tańszy. Możemy też manipulować takimi parametrami jak limity mocy, kontrolować napięcie, a także dostosowywać chłodzenie oraz krzywą wentylatora.

Chociaż te narzędzia otwierają przed nami szeroki wachlarz możliwości, trzeba pamiętać, że ingerencja w vBIOS niesie za sobą pewne ryzyko i jest zarezerwowana dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Modyfikacje mogą również unieważnić gwarancję urządzenia. Na szczęście, jeśli coś poszłoby nie tak, istnieje możliwość przywrócenia poprzedniego BIOS, dzięki zintegrowanemu GPU w procesorze.

Warto dodać, że narzędzia OMGVflash i NVflashk są niezależnie tworzone. Ich kod binarny został sprawdzony i jest wolny od wszelkich zagrożeń. Dodatkowo, dla tych, którzy poszukują większej kontroli nad BIOS, Kefi opracowuje wersję z intuicyjnym interfejsem graficznym, która umożliwi łatwe tworzenie kopii zapasowych oraz instalowanie BIOS. Aplikacja będzie również posiadała funkcję przeszukiwania kolekcji BIOS, umożliwiającą filtrowanie według różnych kryteriów.

Na podstawie: techpowerup.com

Dodaj komentarz

piętnaście − cztery =