Premiera Raspberry Pi 5

Premiera Raspberry Pi 5

Po ponad czterech latach od premiery Raspberry Pi 4, światło dzienne ujrzała nowa generacja tego popularnego komputera jednopłytkowego – Raspberry Pi 5. W ciągu tych lat wiele się zmieniło w świecie minikomputerów. Raspberry Pi Foundation miała trudności z zaspokojeniem globalnego popytu i zdolnościami produkcyjnymi spowodowanymi globalną pandemią, która rozpoczęła się w 2020 roku. Wpłynęło to również na pojawienie się wielu konkurentów oferujących alternatywne rozwiązania dla Raspberry Pi 4.

Jednak dzisiaj te problemy produkcyjne zostały rozwiązane, a nowa generacja Raspberry Pi jest już dostępna. Co ciekawe, Raspberry Pi 5 zostało zapowiedziane przed oficjalną dostępnością, co różni się od wcześniejszych premier produktów tej firmy. Przedsprzedaż rozpoczęła się już dzisiaj u wielu autoryzowanych sprzedawców, ale dostawy mają rozpocząć się dopiero pod koniec października 2023 roku.

Raspberry Pi Foundation postanowiła również wprowadzić pewne ograniczenia w przedsprzedaży, skupiając się na sprzedaży jednostkowej dla indywidualnych klientów. Dodatkowo, w ramach promocji, subskrybenci magazynów The MagPi i HackSpace będą mieli priorytetowy dostęp do nowego urządzenia. Cena Raspberry Pi 5 wynosi 60 USD za wersję z 4 GB RAM oraz 80 USD za wersję z 8 GB RAM.

Nowy Raspberry przynosi ze sobą wiele ulepszeń, zarówno pod względem wydajności, jak i funkcjonalności. Poniżej przedstawiamy tabelę z głównymi specyfikacjami technicznymi Raspberry Pi 5:

Specyfikacja:

Procesor:
– Broadcom BCM2712 2.4 GHz quad-core 64-bit Arm Cortex-A76

GPU:
– VideoCore VII
– Obsługuje OpenGL ES 3.1, Vulkan 1.2

Wyjście HDMI:
– Dual 4Kp60

Dekoder:
– 4Kp60 HEVC

RAM:
– LPDDR4X-4267 SDRAM

Wi-Fi:
– Dual-band 802.11ac

Bluetooth:
– 5.0 / BLE

Porty USB:
– 2 x USB 3.0
– 2 x USB 2.0

Ethernet:
– Gigabit z wsparciem PoE+

Interfejsy kamery:
– 2 x 4-lane MIPI

Inne:
– PCIe 2.0 x1
– 40-pin GPIO
– RTC (zegar czasu rzeczywistego)
– Przycisk zasilania

Dodaj komentarz

3 × 1 =