Lemur: Połączenie języka i kodu w nowym modelu językowym

Lemur: Połączenie języka i kodu w nowym modelu językowym

Nowy model językowy Lemur 70B opracowany przez naukowców z XLang Lab oraz Salesforce Research, ten model językowy wskazuje nowy kierunek w dziedzinie komunikacji człowiek-maszyna.

Co czyni Lemura wyjątkowym?

Większość współczesnych modeli językowych skupia się na jednym aspekcie: albo zrozumieniu języka naturalnego, albo zdolności do kodowania. Lemur łączy obie te umiejętności, oferując narzędzie zdolne zarówno do zaawansowanej komunikacji, jak i wykonywania konkretnych działań w środowisku cyfrowym.

Klucz do sukcesu

Tworzenie modelu językowego tak zaawansowanego jak Lemur nie jest prostym zadaniem. Wymagało to skomplikowanego procesu szkoleniowego, który odbywał się w dwóch kluczowych etapach. W pierwszym kroku, model Llama-2-70B był trenowany na imponującym korpusie zawierającym 90B tokenów. Co ciekawe, korpus ten miał charakterystyczną proporcję 10:1 kodu do tekstu. To intensywne szkolenie doprowadziło do stworzenia wersji Lemur-70B-v1.

Jednak to nie koniec wyzwań. W drugim etapie, model został dostrojony przy użyciu 300K przykładów, które zawierały zarówno elementy języka naturalnego, jak i kod. Ten etap zaowocował powstaniem Lemur-70B-Chat-v1. Dzięki temu dwuetapowemu podejściu, Lemur nie tylko osiągnął imponujące wyniki w testach językowych i kodowania, ale także przewyższył wiele innych dostępnych na rynku modeli open-source. To świadczy o innowacyjności podejścia i zaawansowaniu technologicznym modelu.

Przyszłość komunikacji

Dzięki swoim unikalnym zdolnościom, Lemur otwiera nowe możliwości w dziedzinie technologii językowych. Może on znaleźć zastosowanie w różnych obszarach, od zaawansowanych chatbotów, przez systemy automatycznego tłumaczenia, aż po interaktywnych  wirtualnych asystentów.

W erze cyfrowej, w której żyjemy, zdolność do efektywnej komunikacji z maszynami jest kluczem do sukcesu. Lemur wskazuje kierunek, w którym może podążać przyszłość tej dziedziny, łącząc w sobie najlepsze cechy języka naturalnego i kodowania.

Na podstawie:

https://arxiv.org/abs/2310.06830

aibot.info

Dodaj komentarz

trzynaście + 18 =