Ewolucja AI w Nuvoton

Ewolucja AI w Nuvoton: Zaawansowane MCU zwiększające Możliwości Uczenia Maszynowego

Nuvoton, firma technologiczna, niedawno ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej platformy AI Endpoint, przeznaczonej do przyspieszania rozwoju produktów AI z mikrokontrolerami (MCU). Platforma ta opiera się na potężnych nowych krzemach MCU i MPU firmy Nuvoton, w tym NuMicro M55M1 wyposażonym w Ethos U55 NPU, NuMicro MA35D1 i serię NuMicro M467. Te MCU są cennym dodatkiem do nowoczesnego zestawu narzędzi obliczeniowych skoncentrowanych na AI, pokazując, jak Nuvoton kontynuuje bliską współpracę z firmą Arm i innymi firmami w celu opracowania przyjaznego dla użytkownika i kompletnego ekosystemu Endpoint AI.

Nuvoton oferuje również NuEdgeWise, czyli zaawansowane, ale proste w użyciu narzędzie do opracowywania projektów związanych z uczeniem maszynowym (ML). Dzięki temu potężnemu rdzeniowi sprzętowemu, w połączeniu z unikalnymi, bogatymi narzędziami programistycznymi, Nuvoton umacnia swoją pozycję jako wiodącego dostawcy platform mikrokontrolerów. Nowe platformy oparte na pojedynczych układach scalonych są idealne dla aplikacji takich jak inteligentne urządzenia domowe i bezpieczeństwo, inteligentne usługi miejskie, przemysł, rolnictwo, rozrywka, ochrona środowiska, edukacja, wysoko precyzyjne zadania kontrolowania głosu oraz sport, zdrowie i fitness.

Nowy sprzęt skoncentrowany na ML z NPU obejmuje:

  1. NuMicro M55M1: Mikrokontroler z serii NuMicro M55M1 jest przeznaczony do aplikacji uczenia maszynowego, wspomagany przez Ethos-U55 NPU (Neural Processing Unit) i funkcje AI na urządzeniu, odpowiednie do zastosowań wbudowanych. Ten MCU pozwala systemowi obserwować zdarzenia – na podstawie czujnika obrazu, mikrofonu i czujników – w trybie niskiego zużycia energii, bez konieczności budzenia głównego procesora. MCU M55M1 obejmuje mechanizm ochrony modelu ML, który zwiększa bezpieczeństwo poprzez ochronę własności intelektualnej ML przed potencjalnymi złośliwymi próbami hackingu. Są to jedne z pierwszych procesorów obsługujących technologię Arm Helium, która zapewnia znaczący wzrost wydajności dla aplikacji uczenia maszynowego (ML) i przetwarzania sygnałów cyfrowych (DSP) w małych, niskoenergetycznych systemach wbudowanych.
  2. NuMicro MA35D1: Seria MA35D1 to heterogeniczny wielordzeniowy mikroprocesor do zaawansowanych bramek Edge IIoT, oparty na dwurdzeniowym rdzeniu Arm Cortex-A35 64-bitowym o częstotliwości 800 MHz i 180 MHz Arm Cortex-M4. Te wydajne rdzenie ułatwiają komputację Tiny AI/ML na krawędzi.
  3. M467, wszechstronny z aplikacjami IoT i świetną łącznością: Seria M467 to 32-bitowy mikrokontroler oparty na rdzeniu Arm Cortex-M4F z wbudowanym zestawem instrukcji DSP i jednostką zmiennoprzecinkową o pojedynczej precyzji (FPU). Jest idealny dla szerokiej gamy aplikacji: inteligentne urządzenia domowe, bramki IoT, kontrola przemysłowa, telekomunikacja i centra danych.

W zadaniach IoT M467 może być wzbogacony o bogaty zestaw łączności, wejść/wyjść i peryferii zabezpieczeń, od Ethernet 10/100 MAC po sprzętowe szyfrowanie, deszyfrowanie i przechowywanie kluczy. Dzięki szerokiej gamie wbudowanych opcji I/O w M467, użytkownicy mogą wybrać tylko te rozszerzenia sprzętowe, które są im potrzebne do konkretnych aplikacji. M467 obsługuje również HyperRAM. W aplikacjach AI/ML 64 MB HyperRAM zapewnia elastyczność w obsłudze różnych modeli ML o różnej wielkości lub gęstości pamięci. HyperRAM oferuje również oszczędność energii, odpowiedniość do dostępnej przepustowości, łatwość użycia i elastyczne opcje rozbudowy pamięci.

Obsługa rozwoju obejmuje w pełni wyposażone płytki rozwojowe dla wszystkich powyższych zastosowań sprzętowych. Są one wspierane przez głębokie narzędzia programistyczne, środowisko programistyczne i entuzjastyczne wsparcie Nuvoton. Na przykład, rozwój aplikacji AI z NuMaker MA35D1 nie tylko umożliwia efektywne projekty uczenia maszynowego, takie jak klasyfikacja obrazów, ale także prezentuje analizę użytkownikowi intuicyjnie poprzez interfejs człowiek-maszyna (HMI). Tymczasem płyta rozwojowa NuMaker-IoT-M467 jest specjalnie zaprojektowana dla zastosowań IoT mikrokontrolera M467.

NuEdgeWise IDE (Zintegrowane Środowisko Programistyczne) to narzędzie do uczenia maszynowego przeznaczone do rozwoju TinyML. IDE wspiera cztery kluczowe etapy rozwoju aplikacji ML: etykietowanie, szkolenie, walidacja i testowanie. NuEdgeWise korzysta z popularnej platformy Jupyter Notebook, pozwalając programistom na szkolenie i wdrażanie modeli na układach Nuvoton przy użyciu TensorFlow Lite. To sprawia, że aplikacje TinyML są bardziej dostępne i łatwiejsze do wdrożenia.

Poniżej przedstawiam tabelę z podsumowaniem kluczowych parametrów wymienionych układów:

Nazwa Układu Typ Procesora Główne Cechy
NuMicro M55M1 MCU z Ethos-U55 NPU Ochrona modeli ML, wsparcie dla Arm Helium
NuMicro MA35D1 Wielordzeniowy MP, Cortex-A35 & Cortex-M4 Wysoka wydajność dla Edge IIoT Gateway
M467 32-bitowy MCU, Cortex-M4F Wsparcie dla IoT, HyperRAM, różnorodne I/O i opcje łączności

Na podstawie informacji prasowej

Dodaj komentarz

czternaście − dwa =