Podaruj drugie życie swojemu telewizorowi

Nadaj Drugie Życie Swojemu Telewizorowi

Recenzja Ferguson Ariva T75 oraz Google Chromecast 4

W obliczu dynamicznie rozwijających się technologii, wielu użytkowników wciąż woli nie wymieniać swoich telewizorów, do których przywiązali się przez lata. Traktując telewizory jako inwestycję na długie lata, regularna wymiana nie jest dla nich opcją, ze względu na aspekty ekonomiczne i ekologiczne. Szczególnie osoby starsze oraz ci, którzy nie interesują się najnowszymi trendami, często preferują swoje dobrze znane modele.

Dzisiejsze technologie oferują jednak rozwiązania, które pozwalają na dostosowanie starych telewizorów do nowych standardów nadawania. Dzięki zewnętrznym dekoderom lub przystawka Smart TV, nawet starsze telewizory mogą uzyskać funkcjonalność smart TV, stając się porównywalne z nowoczesnymi urządzeniami. To nie tylko umożliwia dostęp do najnowszych kanałów i usług streamingowych, ale także eliminuje konieczność inwestowania w nowy sprzęt. Taki krok jest korzystny zarówno dla domowego budżetu, jak i dla środowiska, ponieważ ogranicza ilość generowanych odpadów elektronicznych i wspiera zrównoważone wykorzystanie zasobów

Problem Starych Telewizorów: brak funkcji Smart oraz zmiana standardu nadawania

W telewizorach Smart TV jednym z kluczowych aspektów jest oprogramowanie urządzenia, które ma istotny wpływ na jego funkcjonalność i wydajność. Starsze modele często borykają się z problemami związanymi z wydajnością systemu operacyjnego, które mogą być powolne lub niekompatybilne z nowymi aplikacjami. Ponadto, aktualizacje oprogramowania w starszych modelach są mniej częste lub nie ma ich wcale, co może prowadzić do ograniczeń funkcjonalnych i bezpieczeństwa. Oprogramowanie telewizora wpływa również na dostępność i funkcjonalność aplikacji. Niektóre aplikacje mogą nie być dostępne na wszystkich modelach Smart TV, co ogranicza dostęp do treści. Ponadto, interfejs użytkownika Smart TV często jest mniej intuicyjny w porównaniu z innymi platformami, co może utrudniać korzystanie z urządzenia​​.

W połowie grudnia 2023 roku w Polsce odbyła się zmiana standardu nadawania multipleksu 3 (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej. Zmiana ta dotyczy programów Telewizji Polskiej S.A. (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport, TVP Info) i zostanie przeprowadzona w całym kraju. Proces ten polega na przejściu z systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, co wiąże się z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard ma na celu poprawę jakości obrazu i efektywniejsze wykorzystanie częstotliwości radiowych. Dla niektórych gospodarstw domowych zmiana ta może wymagać aktualizacji lub wymiany odbiorników telewizyjnych​​​​​​. Telewizja Polska S.A. zapewnia w zależności od regionu równoległą emisję wybranych programów na MUX-3 i MUX-6 do 12 stycznia 2024 roku, aby umożliwić widzom dostosowanie się do nowego standardu​​.

Rozwiązanie problemu ze zmiana standardu nadawania – Dekodery

Zastosowanie zewnętrznych dekoderów jest efektywnym rozwiązaniem umożliwiającym dostosowanie starszych telewizorów do nowych standardów i technologii. Dekodery te działają jako pośrednicy, konwertując sygnał cyfrowy na format zrozumiały dla starszych telewizorów. Pozwalają na odbiór programów nadawanych w nowszych standardach, takich jak DVB-T2/HEVC, które nie są obsługiwane przez starsze modele TV. Dodatkowo, dekodery mogą oferować dodatkowe funkcje, takie jak nagrywanie programów, odtwarzanie multimediów z pamięci USB czy dostęp do usług streamingowych. Dzięki temu, użytkownicy starszych telewizorów mogą korzystać z nowoczesnych funkcji bez konieczności inwestycji w nowy telewizor.

Ferguson Ariva T75

Test Dekodera Ferguson Ariva T75

Wstęp Ferguson Ariva T75 to dekoder telewizji naziemnej, który wychodzi naprzeciw potrzebom osób poszukujących prostego, ale nowoczesnego rozwiązania do odbioru telewizji cyfrowej. Jest to urządzenie zaprojektowane z myślą o łatwości obsługi i kompatybilności z najnowszymi standardami nadawania.

Wygląd i Akcesoria Dekoder ma elegancki i kompaktowy design, który łatwo wpasuje się w każde wnętrze. W zestawie znajduje się pilot Bluetooth, co jest dużym ułatwieniem, zwłaszcza dla osób starszych. Dodatkowo, producent oferuje specjalny koszyczek do montażu za telewizorem, co jest praktycznym rozwiązaniem, ale dostępnym za dodatkową opłatą.

Złącza i Kompatybilność Ariva T75 oferuje bogaty wachlarz złącz, w tym S/PDIF dla dźwięku przestrzennego oraz dwa porty USB, które pozwalają na nagrywanie audycji i aktualizacje oprogramowania. Dekoder jest kompatybilny z DVB-T2, HEVC 10bit, wspierając różne standardy audio i video.

Funkcjonalność Urządzenie zapewnia wysoką jakość obrazu i dźwięku. Posiada funkcje takie jak EPG, automatyczne i ręczne wyszukiwanie kanałów, oraz łatwe w obsłudze menu. Mimo braku modułu WiFi, co można uznać za pewną niedogodność, oferuje ono możliwość zapisywania programów TV i obsługuje różnorodne formaty wideo.

Cena dekodera zaczyna się od około 130 zł, co wydaje się adekwatne do oferowanych funkcji i jakości wykonania. Jako minus zauważa się brak Wi-Fi i portu LAN, co wymaga zakupu dedykowanego modemu za dodatkowe 60 zł.

 

Ferguson Ariva T75

Podsumowanie Ferguson Ariva T75 to solidny wybór dla osób szukających prostego i funkcjonalnego rozwiązania do odbioru telewizji cyfrowej. Jego uniwersalność, łatwość obsługi i dobra jakość obrazu czynią go atrakcyjnym wyborem, pomimo kilku drobnych niedociągnięć. Idealnie nadaje się dla osób starszych oraz tych, którzy nie chcą inwestować w droższe i bardziej skomplikowane urządzenia.

 

Specyfikacja techniczna odbiornika prezentuje się następująco:

KategoriaParametry
KompatybilnośćDVB-T2, HEVC 10bit, H.264, MPEG-4, AVS, MPEG-2
Obsługa AudioMPEG-1/2 Layer I/II/III, MPEG-2/4 LC-AAC, MPEG-4 HE-AAC@Level 4
Wejście sygnałuVHF, UHF
FunkcjeEPG, automatyczne i ręczne wyszukiwanie, Plug and Play, łatwe menu
Rozdzielczość480p, 576p, 720p, 1080i/p
Proporcje obrazu4:3, 16:9
DodatkoweObsługa napisów DVB/EBU, funkcje edycji kanałów
ZłączaHDMI, USB 2.0, S/PDIF, SCART
TunerDVBT2 z demodulacją COFDM (QPSK/QAM16/QAM64), QAM: 16/32/64/128/256
Dekoder wideoStandardy: ISO/IEC 13818-2, ISO/IEC 14496-10, Stream: ISO/IEC 13818-1, Dekodowanie: HEVC 10bit/MPEG-2 SD/HD, MPEG-4 H.264/AVS SD/HD, JPEG, BMP, PNG
Panel przedniWyświetlacz, 3 klawisze nawigacyjne
Panel boczny2 x port USB 2.0, Wejście zasilania
Panel tylnyHDMI, Wejście antenowe IEC169-2, S/PDIF: optyczny, SCART
AkcesoriaPilot na Bluetooth, Kabel HDMI, Zasilacz
Cechy fizyczneWymiary: 140 x 95 x 30 mm

Plusy:

 • Wysoka jakość obrazu
 • Prosta obsługa z którą sobie poradzą starsze osoby
 • Cena adekwatna do jakości
 • Zapisywanie programów TV
 • Odtwarzanie wielu formatów video
 • Akcesoria w zestawie (kabel HDMI, baterie do pilota)
 • Instrukcja w języku polskim,

Minusy:

 • Brak Wi-Fi i portu LAN
 • Dodatkowa kieszeń za dopłatą
 • Modem do Internetu dedykowany koszt 60 zł

Rozwiązanie problemu braku funkcji Smart TV

Test Przystawki Smart TV Google Chromecast 4 z Google TV

Google Chromecast 4 z Google TV to znacznie ciekawsze urządzenie niż dekoder prezentowany powyżej to nowoczesna przystawka multimedialna, która zmienia każdy ekran w inteligentne urządzenie smart TV. Wyposażona w system Google TV, umożliwia dostęp do szerokiej gamy aplikacji i usług streamingowych. Sprawdzimy, jak urządzenie radzi sobie w codziennym użytkowaniu i czy spełnia obietnice producenta.

Zawartość Opakowania i Pierwsze Wrażenia Zestaw zawiera przystawkę Chromecast, pilot, instrukcję obsługi, zasilacz USB typu C i baterie do pilota. Urządzenie ma minimalistyczny design z logo Google i diodą stanu na tylnej stronie. Kompaktowa obudowa z odstającym kablem HDMI umożliwia łatwe podłączenie do różnych ekranów.

Specyfikacja Techniczna: Chromecast 4 występuje w dwóch wersjach HD oraz 4K, zapewniając wysoką jakość obrazu dostosowaną do danego ekranu. Urządzenie łączy się bezprzewodowo przez Wi-Fi (2,4 GHz oraz 5 GHz) i Bluetooth, co umożliwia łączność z różnymi urządzeniami. Dodatkowo, wyposażone jest w 4 GB pamięci wbudowanej i 2 GB RAM.

Konfiguracja Proces instalacji jest intuicyjny i prosty. Po podłączeniu przystawki do portu HDMI i zasilania, Chromecast automatycznie się włącza. Konfigurację można przeprowadzić za pomocą pilota lub aplikacji Google Home na smartfonie, co ułatwia wybór konta Google, połączenie z Wi-Fi oraz akceptację wymaganych zgód.

Interfejs Google TV Interfejs Google TV jest klarowny i przyjazny użytkownikowi. Główne funkcje to wyszukiwarka, strona główna z aplikacjami, propozycje programów oraz biblioteka z zakupionymi materiałami. Google Chromecast 4 zapewnia płynność działania i stabilność, bez problemów z zacinaniem się czy błędami w aplikacjach.

Obsługa i Pilot Pilot jest ergonomiczny i intuicyjny w obsłudze, z funkcjami sterowania głosowego przez Asystenta Google. Posiada klawisze nawigacyjne, szybkiego uruchamiania aplikacji oraz kontrolę głośności. Pilot łączy się z urządzeniem przez Bluetooth, co zapewnia elastyczność w sterowaniu.

Aplikacja Google Home Google Home rozszerza możliwości sterowania Chromecastem. Pozwala na zarządzanie urządzeniem z poziomu smartfona, włączając i wyłączając go oraz regulując głośność. Wyszukiwanie treści jest ułatwione dzięki klawiaturze ekranowej na smartfonie.

Podaruj drugie życie swojemu telewizorowi

KategoriaSpecyfikacja
Wyjścia/WejściaHDMI x 1
ŁącznośćWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth
System operacyjnyAndroid 12 TV
KolorBiały
Dodatkowe funkcjeAsystent Google, Smart TV, Multimedia Player, Przeglądanie zdjęć, Odtwarzacz muzyczny, Przeglądanie stron internetowych, Akcelerometr, Obsługa głosowa, Google Play Store, Wbudowany Chromecast, wsparcie HDR, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus
AkcesoriaPilot, Zasilacz z Przejściówką, Baterie AAA x 2, Kabel USB-C
WymiaryWysokość: 13 mm, Szerokość: 61 mm, Długość: 163 mm
Waga55 g

Cena: Chromecast 4 HD – ok 200 zł

Chromecast 4 4K – ok. 280 zł

Podsumowanie Google Chromecast 4 z Google TV to wydajna i uniwersalna przystawka smart TV, która z powodzeniem przekształca zwykłe ekrany w inteligentne urządzenia. Dzięki łatwej konfiguracji, intuicyjnej obsłudze i szerokiej gamie aplikacji, jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą wzbogacić swoje doświadczenia multimedialne. Ergonomiczny pilot i wsparcie aplikacji Google Home dodatkowo podnoszą komfort użytkowania. Chromecast 4 stanowi świetną opcję dla tych, którzy poszukują prostego, ale efektywnego sposobu na modernizację swojego telewizora lub monitora. Można ją kupić w dwóch wersjach HD oraz 4K w zależności od możliwości posiadanego TV.

Podaruj drugie życie swojemu telewizorowi

 

Plusy:

 • W przeciwieństwie do poprzednich modeli tutaj do urządzenia mamy dedykowany pilot wysokiej jakości
 • Łatwy montaż i konfiguracja
 • Wygodny intuicyjny pilot
 • System Google TV
 • Szybkość działania
 • Intuicyjna obsługa

Minusy:

 • Chromecast 4 nie oferuje możliwości rozszerzenia pamięci
 • Konfigurowalne przyciski mogą nie wykrywać niektórych modeli telewizorów.

Podsumowując dekodery, takie jak Ferguson Ariva T75 i  przystawki smart takie jak Google Chromecast 4, oferują skuteczne rozwiązania dla osób posiadających starsze telewizory, które nie są już wspierane przez producentów. Dzięki nim można odnowić funkcjonalność starych telewizorów, dostosowując je do współczesnych standardów nadawania i nowoczesnych usług streamingowych. Wybór odpowiedniego dekodera zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika, a także od tego, czy chce on korzystać z telewizji naziemnej czy usług streamingowych. Oba przedstawione modele są przykładami, jak nowoczesna technologia może pomóc w przedłużeniu życia starszych urządzeń, pozwalając jednocześnie na korzystanie z najnowszych rozwiązań multimedialnych.

Dodaj komentarz

3 − 1 =