Dostrajanie Dużych Modeli Językowych na Procesorze CPU

Dostrajanie Dużych Modeli Językowych na Procesorze CPU: Praktyczne Podejście z Użyciem LoRA i QLoRA

W ostatnich latach, rozwój i dostępność dużych modeli językowych (LLM – Large Language Models) przekształciły sposób, w jaki postrzegamy możliwości sztucznej inteligencji w przetwarzaniu języka naturalnego (NLP). Jednakże, dostrajanie (fine-tuning) tych modeli na indywidualne potrzeby stanowiło wyzwanie, zwłaszcza z ograniczeniami sprzętowymi typowych domowych komputerów. Wprowadzenie technik takich jak LoRA (Low-Rank Adaptation) i QLoRA (Quantized LoRA) zmieniło tę sytuację, umożliwiając efektywne dostrajanie nawet na procesorach CPU.

Co to jest LoRA i QLoRA?

LoRA to metoda, która pozwala na efektywniejsze dostrajanie dużych modeli językowych, modyfikując jedynie niewielką część wag modelu. Dzięki temu, zamiast wymagać potężnych i kosztownych kart graficznych (GPU), możliwe jest wykorzystanie procesorów CPU do dostrajania modeli. QLoRA rozszerza tę ideę poprzez wprowadzenie kwantyzacji, co dodatkowo zmniejsza wymagania sprzętowe i pozwala na przechowywanie modeli w mniejszym rozmiarze, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości dostrajania.

LoRA jest innowacyjną metodą dostrajania, w której zamiast dostosowywać całą macierz wag wstępnie wytrenowanego modelu językowego, fine-tuninguje się dwie mniejsze macierze, które aproksymują tę większą macierz. Te mniejsze macierze, zwane adapterami LoRA, są następnie ładowane do wstępnie wytrenowanego modelu i używane podczas wnioskowania.

QLoRA, z kolei, reprezentuje iterację LoRA skoncentrowaną na efektywności pamięciowej. Poprzez kwantyzację wag adapterów LoRA do niższej precyzji (np. 4-bit zamiast 8-bit), QLoRA jeszcze bardziej zmniejsza wymagania dotyczące pamięci i miejsca na dysku, zachowując przy tym porównywalną skuteczność do oryginalnej metody LoRA.

Przystępne Cenowo Dostrajanie na Procesorze CPU

Tradycyjnie, proces dostrajania dużych modeli językowych wiązał się z koniecznością korzystania z zaawansowanych jednostek GPU, co prowadziło do znaczących wydatków. Jednak z pojawieniem się technologii LoRA i QLoRA, otworzyła się możliwość efektywnego wykorzystania procesorów CPU, takich jak Intel Xeon, do tych celów. Komputery wyposażone w procesory Xeon, które można znaleźć na rynku wtórnym w atrakcyjnych cenach, w połączeniu z pokaźną ilością pamięci RAM ECC, na przykład 256GB, ułatwiają profesjonalne dostrajanie modeli takich jak Mixtral, eliminując potrzebę ponoszenia wysokich kosztów. Cena komputera, nawet nie najnowszej generacji, nie przekracza zwykle 3.000 zł, co doskonale ilustruje przykład stacji roboczej Lenovo ThinkStation P520 wyposażonej co najmniej w procesor Xeon W-2135 i 256GB pamięci RAM DDR4. Samą stację można nabyć za około 1.500 zł, a dodatkową pamięć RAM ECC można łatwo znaleźć w dobrej cenie. Taki zestaw nie tylko umożliwia dostrajanie, ale również efektywne wnioskowanie modelu takiego jak Mixtral z kwantyzacją 8-bitową w formacie .gguf, osiągając szybkość około 2 tokenów na sekundę. Plusem przykładowego zestawu jest również to że można dokonać upgrade procesora do serii W-22XX który posiada znacznie lepszą wydajność w zastosowaniach AI,  jednak procesory tej serii nie są już tak tanie jak seria W-21XX.

Korzyści z Domowego Dostrajania

Dostrajanie modeli na procesorze CPU, mimo że może trwać znacznie dłużej niż na GPU, oferuje unikalne korzyści. Przede wszystkim, eliminuje to koszty związane z wynajmem mocy obliczeniowej GPU, pozwalając na wielokrotne dostrajanie modelu bez dodatkowych opłat. Ponadto, techniki takie jak LoRA i QLoRA umożliwiają dostosowanie modeli do specyficznych potrzeb z dużą precyzją i niskimi kosztami operacyjnymi. Dzięki zastosowaniu tych metod, użytkownicy mogą dostrajać modele do różnorodnych zastosowań — od analizy  po generowanie tekstu i  tłumaczenie maszynowe — z mniejszym obciążeniem dla pamięci i procesora.

Narzędzia do Dostrajania i Wnioskowania

Dostrajanie modeli z wykorzystaniem LoRA i QLoRA może być przeprowadzone za pomocą dostępnych narzędzi, takich jak Oobabooga Text Generation WebUI i LLaMA-Factory. Oobabooga Text Generation WebUI oferuje prosty i intuicyjny interfejs użytkownika, który umożliwia użytkownikom łatwe dostrajanie i generowanie tekstu z dużych modeli językowych. Z kolei LLaMA-Factory wspiera użytkowników w procesie dostrajania, oferując narzędzia do łatwego łączenia modeli z adapterami LoRA oraz ich konwersji do formatów zoptymalizowanych pod kątem wnioskowania na CPU takim jak .gguf. Te narzędzia, dzięki swojej dostępności i łatwości użycia, znacząco upraszczają proces dostrajania, czyniąc go dostępnym dla szerokiego grona użytkowników, niezależnie od ich doświadczenia technicznego.

Podsumowanie – Dostrajanie Dużych Modeli Językowych na Procesorze CPU

Dostrajanie dużych modeli językowych na procesorze CPU stało się realną opcją dzięki rozwojowi technik LoRA i QLoRA. Te metody otwierają nowe możliwości dla indywidualnych użytkowników i organizacji, które nie dysponują dużymi zasobami obliczeniowymi. Dzięki temu, bardziej przystępne cenowo i technicznie dostrajanie modeli językowych staje się dostępne dla szerszego grona zainteresowanych, umożliwiając im wykorzystanie zaawansowanych możliwości AI w szerokim zakresie zastosowań. Rozwój narzędzi takich jak Oobabooga Text Generation WebUI i LLaMA-Factory dodatkowo wspiera ten trend, obniżając barierę wejścia i umożliwiając łatwiejsze eksplorowanie potencjału sztucznej inteligencji w przetwarzaniu języka naturalnego.

Technologie takie jak LoRA i QLoRA demonstrują, jak innowacje w dziedzinie AI mogą być dostosowane do różnych środowisk obliczeniowych, otwierając drzwi do bardziej zrównoważonego i dostępnego przetwarzania języka naturalnego. W miarę rozwoju tych technologii i pojawiania się nowych narzędzi, możemy spodziewać się dalszego postępu w demokratyzacji dostępu do najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

15 − jeden =