Zmiany w Google: koniec z nadużyciami reputacji stron

Zmiany w Google: koniec z nadużyciami reputacji stron

Google wprowadziło nową politykę przeciwdziałania nadużyciom reputacji stron internetowych, która zaczęła obowiązywać od niedzieli, 5 maja. Firma Google początkowo nie ogłosiła, kiedy zamierza rozpocząć egzekwowanie tej polityki, co nastąpiło dopiero w poniedziałek wieczorem. Celem tych działań jest walka z tzw. „Parasite SEO„, czyli praktyką wykorzystywania renomy jednej strony przez inne, niezwiązane z nią treści, co było szczególnie widoczne w działaniach dużych, renomowanych serwisów takich jak CNN, USA Today, czy LA Times.

Google skupiło się na ręcznych działaniach, manualnie sprawdzając i karząc strony, które naruszały nowe zasady. Firma poinformowała właścicieli stron o podjętych krokach za pośrednictwem Google Search Console. To podejście oznacza, że zmiany nie są wynikiem automatycznych algorytmów, ale bezpośredniej interwencji pracowników Google.

Zmiana ta wpisuje się w szerzej zakrojoną aktualizację polityki przeciwko spamowi, którą Google zapowiedziało już 5 marca. Oprócz walki z nadużyciami reputacji serwisów, uwzględniono również nadużycia związane z tzw. „scaled content” oraz wykorzystywaniem wygasłych domen. Mimo że samo narzędzie algorytmiczne jeszcze nie zostało wprowadzone, manualne akcje już teraz wpłynęły na widoczność niektórych serwisów w wynikach wyszukiwania.

Warto zauważyć, że niektóre serwisy, jak choćby Forbes z sekcją kuponów, zdążyły usunąć sporne treści przed rozpoczęciem egzekwowania nowych zasad przez Google. To pokazuje, jak dużą rolę w kształtowaniu internetowych praktyk pełnią algorytmy i polityki największego na świecie wyszukiwarki.

Zgodnie z definicją, nadużycie reputacji serwisu polega na publikowaniu przez osoby trzecie stron z minimalnym lub brakiem nadzoru ze strony głównego wydawcy, gdzie celem jest manipulacja wynikami wyszukiwania poprzez wykorzystanie sygnałów rankingowych serwisu. Takie strony często nie dostarczają użytkownikom wartościowej treści i są niezależne od głównego celu serwisu gospodarza.

Podsumowując, Google mocno zaznacza swoje stanowisko przeciwko praktykom, które mogą zniekształcać rzetelność i użyteczność wyników wyszukiwania, skupiając się na jakości i przejrzystości treści dostępnych w Internecie. To ważny krok w kierunku uczciwszego i bardziej zrównoważonego ekosystemu internetowego.

Dodaj komentarz

siedemnaście − jeden =