Nowy akcelerator AI: Chip Hailo-10H M.2

Nowy akcelerator AI: Chip Hailo-10H M.2

Hailo wprowadza nowy akcelerator AI Hailo-10H, który ma zrewolucjonizować zdolności sztucznej inteligencji na urządzeniach brzegowych. Chip ten, w formacie M.2, dostarcza imponujące 40 TOPS (Tera Operacji na Sekundę) przy zachowaniu niskiego zużycia energii poniżej 3,5W. Dzięki obsłudze wiodących frameworków AI, takich jak TensorFlow i PyTorch, Hailo-10H umożliwia efektywne przetwarzanie modeli generatywnych AI na komputerach osobistych i systemach wbudowanych, zapewniając jednocześnie szybkie działanie i niskie opóźnienia. Chip ma szerokie zastosowanie, od PC po inteligentne samochody.

Przełomowe możliwości

Nowy akcelerator wyróżnia się na tle konkurencji dzięki wydajności oraz efektywności energetycznej. Jego architektura umożliwia przetwarzanie głębokich sieci neuronowych na pełną skalę przy znacznie niższych kosztach. Integracja w formacie M.2 pozwala na łatwe wdrożenie w istniejących systemach, co przyspiesza wprowadzenie na rynek nowych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

Porównanie z rozwiązaniami Intela

W porównaniu do rozwiązań Intela, Hailo-10H oferuje znacznie wyższą wydajność. Intel’s Core Ultra Meteor Lake NPU jest zdolny do osiągnięcia 11 TOPS przy INT8, podczas gdy AMD’s XDNA w serii Ryzen 8040 może osiągnąć 16 TOPS. To czyni Hailo-10H, z jego 40 TOPS, wyraźnie bardziej wydajnym rozwiązaniem. Co więcej, nowy akcelerator charakteryzuje się niższym zużyciem energii – mniej niż 3,5W, co jest o połowę mniej niż wymaga NPU Meteor Lake Intela, przy jednoczesnym podwójnym wzroście wydajności, co sprawia, że Hailo-10H jest czterokrotnie bardziej efektywny energetycznie, jednak nie do końca wiemy czy 40 TOPS dotyczy INT8 czy może jednak tylko INT4.

Wyzwania i potencjał

Jednym z wyzwań może być ograniczona liczba slotów M.2 w wielu laptopach, które często mają tylko dwa – jeden na SSD i drugi na kartę Wi-Fi. Mimo to, potencjał Hailo-10H jest ogromny, szczególnie w przyszłych urządzeniach zaprojektowanych z myślą o lokalnym przetwarzaniu AI. Hailo współpracuje już z wiodącymi producentami OEM w celu implementacji Hailo-10 w ich urządzeniach.

Zastosowanie w różnych branżach

Hailo-10H już przyciąga zainteresowanie z różnych sektorów, takich jak detal, urządzenia medyczne, bezpieczeństwo i inne. Hailo nie planuje jednak zastosowania swoich chipów w smartfonach, skupiając się na innych obszarach, gdzie ich technologia może przynieść największe korzyści.

Podsumowanie

Chip Hailo-10H M.2 to przełomowe rozwiązanie, które dzięki swojej wydajności i efektywności energetycznej może zrewolucjonizować rynek AI na urządzeniach brzegowych. Dzięki współpracy z globalnymi partnerami, Hailo ma potencjał, aby wprowadzić zaawansowane rozwiązania AI do wielu branż i aplikacji. Umożliwia również rozbudowę PC bez konieczności wymiany połowy komputera lub kupowania drogiej karty GPU do wnioskowania na modelach LLM.

Dodaj komentarz

dwanaście − 10 =