Jak pozycjonować za darmo własną stronę internetową.

Jak pozycjonować za darmo własną stronę internetową.

Kiedy posiada się własny prywatny blog czy stronę tematyczną albo jednoosobową działalność gospodarczą ze skromną stroną raczej nie ma się zbytnio dużo wolnych środków na inwestowanie w płatne usługi SEO, żeby zwiększyć liczbę odwiedzających.

Każdy nowy właściciel strony www wie już po pierwszych tygodniach zaistnienia w sieci, że strona to nie wszystko i nie rzuci się na nią od razu tysiące potencjalnych użytkowników czy klientów. Jednak przy poświęceniu trochę swojego wolnego czasu możesz wspomóc z całkiem dobrym skutkiem Twoją stronę bez wydawania ani jednej złotówki, żeby poprawić jej widoczność / pozycje/ w wyszukiwarkach takich jak Google czy Bing. Postaram się Wam podpowiedzieć w tym artykule jak to zrobić. Oczywiście to będą tylko podstawy działań jakie powinniście wykonać na własnej stronie, a jeżeli temat Was zainteresuje w następnym artykule rozwiniemy temat o więcej szczegółów..

Jak pozycjonować – Wartościowa i unikatowa treść

Po pierwsze to unikatowa treść. Tak naprawdę bez tego inne wymienione poniżej działania w SEO nie dadzą zbyt dużego rezultatu. Co nazywamy unikatową treścią? Przykładowo, jeżeli sprzedajesz odkurzacze to nie wklejaj treści z ulotki producenta a opisz jego zalety i funkcje własnymi słowami. Na blogach tematycznych twórz własne treści składające się co najmniej z kilkuset słów a nie przedruki z innych blogów itd.… Staraj się również w miarę możliwości używać własnych zdjęć czy grafik, wiem nie zawsze jest to możliwe, ale jeżeli masz taką możliwość skorzystaj z niej.

Jak pozycjonować – Google Search Central oraz Google Analytics

Następnie, jeżeli tego jeszcze nie zrobiłeś/aś zarejestruj się w Google Search Central oraz Google Analytics. Obie usługi są bezpłatne a otrzymasz z niech mnóstwo wiedzy na temat Twojej strony, takie min. jak: jaki masz ruch na stronie, czyli ile osób odwiedza stronę, czy strona jest odpowiednio szybka, czy wyszukiwarka Google widzi wszystkie Twoje podstrony oraz jakie linki zewnętrzne i wewnętrzne prowadzą do niej i o wiele więcej. Warto zapoznać się z instrukcją obsługi tych usług, bo to zbyt szeroki temat żebym go tu przybliżył, po prostu najpierw się w nich zarejestruj i powoli poszerzaj wiedzę jak dane z tych usług możesz wykorzystać do poprawy widoczności twojej strony.

Jak pozycjonować – hrefs.com

Jednak w/w usługi dają głównie dane statystyczne, ale nie podpowiedzą ci co popsute zostało na stronie /z małymi wyjątkami/. Dlatego następnym naszym krokiem jest zarejestrowanie się na stronie ahrefs.com. Ahrefs oferuje swoje usługi płatne, ale i bezpłatne i na początek bezpłatna oferta z jakiej możecie skorzystać na pewno Wam wystarczy. Na ich stronie znajdziecie zestaw narzędzi SEO typu „wszystko w jednym”, czyli optymalizacja witryny, analiza swoich konkurentów, eksplorator witryn, eksplorator słów kluczowych, śledzenie postępów w rankingach, wartość linków wchodzących i wychodzących i wiele więcej. Po rejestracji swojej strony bez żadnych opłat możesz skorzystać z ich szerokiej analizy twojego serwisu oraz jego oceny w skali od 1-100 a następnie przeanalizować błędy, o których dostaniecie informacje i ponownie dać witrynę do sprawdzenia a po paru minutach otrzymacie nowy wynik. Zapewne zostaniecie zaskoczeni, ile macie poważnych lub mniej poważnych błędów, ale zapewniam Was usuniecie szybko i skutecznie jeżeli tylko zapoznacie się z informacjami jakie otrzymacie od hrefs.com.

Zdobywanie linków

Każdy kto zna chociaż podstawy SEO wie, że po jakości treści nadal dobrej jakości linki do twojej strony odgrywają kluczową rolę wpływającą na to jak postrzega Twoja stronę wyszukiwarka Google czy Bing. Kiedyś sprawa była prosta większość pozycjonerów skupiała się na dodawaniu wpisów do niezliczonej liczby wszelkich katalogów stron. Jednak to już nie działa, wyszukiwarki stały się tak skuteczne w odgadywaniu czego szuka użytkownik, że wszelkie katalogi, listy stron straciły na wartości po prostu nikt nich praktycznie nie odwiedza wiec i ich siła jako strony, na której warto mieć swój link również straciło na znaczeniu.
Więc jak zdobywać linki? Aktywne fora, blogi tematyczne czy też social media to miejsca, gdzie warto zdobywać linki. Jeżeli masz swój sklep możesz stworzyć blog o swoich produktach, gdzie możesz umieszczać swoje nowe oferty, szersze opisy produktów czy też promocje. Możesz później wymienić się linkami z innym blogiem o podobnej tematyce.
Miejsce, gdzie można promować swoją stronę jest mnóstwo, ale wymaga to pracy i cierpliwości. Na forum, jeżeli będziesz nowym użytkownikiem nie pozwolą Ci zareklamować swojej strony, chyba że będziesz zaangażowanym usere-m forum itd…
Mimo że temat potraktowałem dość pobieżnie mam nadzieje, że moje sugestie pomogą Wam w poprawie pozycji w wyszukiwarkach.

Dodaj komentarz

16 + 15 =