MUM od Google następna rewolucja w generowaniu języka naturalnego.

Platforma MUM od Google

Google swoje nowe dziecko MUM /Multitask Unified Model/ nazywa jako „kamień milowy sztucznej inteligencji w zrozumieniu informacji” i chyba nie ma w tym chrzty przesady.

Platforma MUM ma być aż 1000 razy silniejszy w generowaniu języka naturalnego, jego zrozumieniu oraz interpretacji tekstów niż BERT. MUM jest zbudowany podobnie jak BERT na architekturze Transformer.

Już w tej chwili Google poinformowało, że jest przeszkolony w 75 różnych językach. Multitask Unified Model nie tylko rozumie tekst, ale i obraz potrafi też generować tekst a w przyszłości może rozszerzyć się na umiejętności takie jak wideo i audio. MUM potrafi odczytywać informację z różnych formatów takich jak strony www, zdjęcia i wielu innych.

Oczywiście głównym celem dla jakiego zostanie zaprzęgnięta MUM to wyszukiwarka Google i zapewne jej asystent głosowy. Już pierwsze funkcje i ulepszania oparte na platformie MUM mają zostać zaimplementowane w produktach Google w najbliższych miesiącach. Mnie szczególnie interesuje czy tak samo jak BERT platforma MUM zostanie opublikowana na licencji open source, co by na pewno zwiększyło liczbę zastosowań do jakich można wykorzystać Multitask Unified Model.

https://youtu.be/s7t4lLgINyo

Dodaj komentarz

13 + trzy =