Sztuczna inteligencja czyta w naszych myślach

Sztuczna inteligencja czyta w naszych myślach: rekonstrukcja obrazów wizualnych z sygnałów fMRI

Niedawno jako demonstrację możliwości ChatGPT napisaliśmy wspólnie opowiadanie science-fiction o wizualizacji snów “DreamVision”. Wydawało się, że pomysł zastosowania AI do wizualizacji snów to raczej czysta fantastyka. Jednak ostatnie badania wykazują, że nie do końca.

Sztuczna inteligencja i aktywność mózgu spotykają się w nowatorskim projekcie badawczym. Korzystając z modelu dyfuzyjnego, naukowcy są w stanie rekonstruować obrazy wizualne z danych skanowania MRI. To przełomowe osiągnięcie może oznaczać, że sztuczna inteligencja dosłownie czyta w naszych myślach.

Wizja komputerowa ma na celu stworzenie sztucznych systemów, które mogą postrzegać i rozpoznawać świat tak jak ludzie. Ostatnie postępy w mierzeniu aktywności mózgu i projektowaniu modeli głębokich sieci neuronowych umożliwiły naukowcom bezpośrednie porównanie reprezentacji w mózgach biologicznych z reprezentacjami w sieciach AI.

Oryginalne obrazy (górny rząd) oraz obrazy zrekonstruowane z sygnałów fMRI (dolny rząd) dla jednego pacjenta / screen ze strony projektu/

Jednym z wyzwań jest rekonstrukcja doświadczeń wizualnych na podstawie aktywności mózgu. Jest to trudne ze względu na nieznany charakter podstawowych reprezentacji i małe rozmiary próbek danych mózgowych. Naukowcy zwrócili się ku modelom i algorytmom głębokiego uczenia się, aby sprostać temu wyzwaniu.

Modele dyfuzyjne (DM) to głębokie modele generatywne, które zyskały uwagę ze względu na ich zdolność do osiągania najnowocześniejszej wydajności w kilku zadaniach związanych z obrazem. Naukowcy wykorzystali LDM Stable Diffusion do rekonstrukcji obrazów wizualnych z sygnałów fMRI.

To przełomowe osiągnięcie pokazuje ogromny potencjał sztucznej inteligencji i jej zdolność do współpracy z naszymi własnymi umysłami. Kto wie co przyniesie przyszłość? Może kiedyś będziemy mogli naprawdę oglądać nasze sny dzięki tej technologii?

Badanie-„Rekonstrukcja obrazu w wysokiej rozdzielczości z modelami utajonej dyfuzji z aktywności ludzkiego mózgu”:
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2022.11.18.517004v2.full.pdf

Współtworząc opowiadanie z ChatGPT: Tajemnice DreamVision:
https://gadzety360.pl/2023/02/19/wspoltworzac-opowiadanie-z-chatgpt/

Dodaj komentarz

dziewiętnaście − 16 =