Pocket AI – Mobilna, zewnętrzna karta graficzna NVIDIA RTX A500 dla laptopów

Pocket AI – Mobilna, zewnętrzna karta graficzna NVIDIA RTX A500 dla laptopów

ADLINK Technology Inc., światowy lider w dziedzinie komputerów przemysłowych, wprowadza na rynek Pocket AI – pierwsze ultra-przenośne przyspieszenie GPU oferujące niezwykłą moc w przystępnej cenie. Dzięki kompatybilności sprzętowej i programowej, Pocket AI stanowi doskonałe narzędzie do zwiększenia wydajności i produktywności. Zapewnia skalowalność typu plug-and-play od etapu rozwoju po wdrożenie dla programistów AI, profesjonalistów grafiki oraz zastosowań przemysłowych.

Specyfikacje Pocket AI

Mobilna karta graficzna NVIDIA RTX A500, na której opiera się Pocket AI, jest profesjonalnym rozwiązaniem dla mobilnych stacji roboczych. Bazuje na chipie GA107 Ampere, a jej wydajność w zakresie wydajności obliczeniowej FP32 wynosi 6,54 TFLOPS. Karta dysponuje 2 048 rdzeniami CUDA, 16 rdzeniami Raytracing oraz 64 rdzeniami Tensor, współpracującymi z 64-bitową magistralą pamięci. Dostępne są różne warianty, oferujące różne szybkości zegara i wydajność, w zakresie od 20 do 60 W (TGP).

Pocket AI obsługuje eDP 1.4b do podłączenia wewnętrznego monitora oraz DisplayPort 1.4 i HDMI 2.1 dla zewnętrznych połączeń. Chociaż nie ma już wariantu Max-Q (wcześniej stosowanego dla wersji o niższym zużyciu energii), każdy producent OEM może wybrać implementację technologii Max-Q (Dynamic Boost, WhisperMode).

Wydajność Pocket AI

Surowa wydajność Pocket AI jest wyższa niż GeForce RTX 3050 dla laptopów, który oferuje 5,501 TFLOPS dla obliczeń FP32. Obie karty GPU zależą w dużej mierze od dobrego chłodzenia i wysokiego TGP dla uzyskania dobrej wydajności. Przy podobnym poziomie zużycia energii, RTX A500 powinien być wyraźnie szybszy niż starsze modele T500 i T550.

Zastosowania Pocket AI

Głównym zastosowaniem tego potężnego eGPU będzie rozwój AI – zarówno dla studentów i początkujących, jak i doświadczonych programistów, opracowujących i prezentujących nowe koncepcje. Ponadto, profesjonaliści związani z grafiką komputerową docenią Pocket AI w tworzeniu zawartości 3D w programach CAD, ilustracjach 2D oraz przyspieszonym przetwarzaniu wideo. W zastosowaniach przemysłowych Pocket AI może wspierać renderowanie 3D, ulepszanie obrazów za pomocą AI, dynamiczne wykorzystanie w terenie z możliwością skalowania wydajności oraz łączenie danych z różnych czujników na przenośnej stacji roboczej. Przykładowo, aplikacje takie jak obrazowanie medyczne czy rzeczywistość rozszerzona często wymagają łatwo dostępnej, przenośnej mocy obliczeniowej.

W kontekście wydajności, NVIDIA RTX A500 (6,54 TFLOPS) jest wydajniejsza od RTX 3050 mobile (5,501 TFLOPS) w zakresie wydajności obliczeniowej FP32. Ta różnica sprawia, że Pocket AI może być atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących przenośnej karty graficznej o większej wydajności niż RTX 3050 mobile.

Pocket AI jest kompatybilny z narzędziami programistycznymi NVIDIA, co ułatwia pracę związana z optymalizacją oprogramowania. Urządzenie łączy się z laptopem za pomocą interfejsu Thunderbolt 3, co umożliwia szybkie przesyłanie danych oraz zasilanie przez USB PD. Wymiary Pocket AI wynoszą około 106 x 72 x 25 mm, a waga to około 250 gramów, co czyni go niezwykle przenośnym i łatwym w obsłudze.

Dostępność

Pocket AI będzie dostępne w przedsprzedaży od kwietnia 2023 roku, a wysyłka produktu rozpocznie się od czerwca 2023 roku. Więcej informacji na temat produktu można znaleźć na stronie internetowej ADLINK AI In the Pocket.

Dodaj komentarz

siedemnaście + 19 =