Sam Altman i OpenAI: Rewolucja w Treściach NSFW bez Deepfake’ów

Sam Altman z OpenAI: Chce umożliwić generowanie treści NSFW dla „użytku osobistego” – ale bez deepfake’ów!

W trakcie sesji pytań i odpowiedzi na Redditcie, dyrektor generalny OpenAI, Sam Altman, wyraził chęć umożliwienia użytkownikom generowania treści NSFW (Not Safe For Work) za pomocą ich narzędzi. Przykłady takich treści to m.in. erotyka i ekstremalna przemoc, ale wyraźnie zaznaczył, że nie chodzi o Deepfake.

Wymiana zdań miała miejsce na subredditcie r/ChatGPT po opublikowaniu przez OpenAI dokumentu „Model Spec”, który zawiera zasady dotyczące korzystania z ich modeli. Jeden z użytkowników poprosił Altmana o wyjaśnienie klauzuli, która stwierdza, że modele nie powinny generować treści NSFW, w tym erotyki, ekstremalnej przemocy, obelg i niechcianej wulgaryzmu.

„Uważamy, że deweloperzy i użytkownicy powinni mieć elastyczność w korzystaniu z naszych usług, o ile przestrzegają naszych zasad użytkowania… Badamy możliwość odpowiedzialnego udostępnienia funkcji generowania treści NSFW w odpowiednim kontekście wiekowym za pośrednictwem API i ChatGPT. Chcemy lepiej zrozumieć oczekiwania użytkowników i społeczeństwa dotyczące zachowania modeli w tym obszarze.”

Altman podjął ten temat z entuzjazmem. „Chcemy naprawdę dojść do punktu, w którym będziemy mogli umożliwić generowanie treści NSFW (np. tekstowej erotyki, przemocy) do użytku osobistego w większości przypadków,” napisał, „ale nie chcemy robić rzeczy takich jak Deepfake.”

Kontrowersje i Reakcje

Nie dziwi fakt, że komentarze pod tą wypowiedzią wzbudziły żywe zainteresowanie użytkowników Reddita, którzy wręcz zachwycili się koncepcją treści NSFW generowanych przez OpenAI. Jeden z użytkowników nazwał Altmana „sam basedman”, a inny mianował go nowym „królem Reddita”.

Inni jednak zwrócili uwagę na bardziej merytoryczne kwestie.

„W końcu ludzie przestaną panikować na widok erotyki i ogólnej fantazji jak purytanie,” napisał jeden z użytkowników. „Niebanowanie ludzi, którzy piszą erotykę za pomocą [ChatGPT], byłoby świetnym początkiem,” odpowiedział inny.

Jeden z użytkowników zasugerował, że OpenAI nie pozwala obecnie na treści NSFW, ponieważ nie może ich sprzedawać w App Store Apple, który nadal przestrzega surowych zasad Steve’a Jobsa dotyczących treści dla dorosłych, ponad dekadę po jego śmierci. „Muszą upewnić się, że nie zostaną pozwani na gigantyczne sumy przez przypadkowe dopuszczenie do nielegalnych treści,” zauważył użytkownik Reddita.

Chociaż Discord zdołał obejść politykę Apple dotyczącą treści NSFW, trudno sobie wyobrazić, że OpenAI będzie w stanie znaleźć podobne luki prawne i ujść z tym na sucho. Jednakże, jeśli ktokolwiek miałby tego dokonać, byłby to Sam Altman.

Przyszłość Treści NSFW w OpenAI

Propozycja Altmana otwiera interesującą dyskusję na temat granic technologii i odpowiedzialności społecznej. Czy możliwe jest stworzenie bezpiecznych ram do generowania treści NSFW, które spełnią zarówno oczekiwania użytkowników, jak i wymogi prawne? Tego rodzaju treści, zwłaszcza jeśli chodzi o erotykę i przemoc, zawsze będą budzić kontrowersje.

Jednak Altman i jego zespół w OpenAI zdają się być zdeterminowani, aby znaleźć sposób na odpowiedzialne udostępnienie takich funkcji, jednocześnie unikając pułapek związanych z deepfake’ami i innymi potencjalnie niebezpiecznymi technologiami. Czas pokaże, czy uda im się zrealizować tę wizję w sposób, który zadowoli zarówno użytkowników, jak i organy regulacyjne.

Dodaj komentarz

1 × 1 =