Udio.com vs Suno.com: Porównanie Możliwości

Udio.com vs Suno.com: Porównanie Możliwości

Na początku chciałbym zaznaczyć, że nie jestem związany z branżą muzyczną, więc moja ocena wynika z perspektywy użytkownika, który postanowił pobawić się w „tworzenie” muzyki. Przetestowałem dwa popularne generatory muzyki: Udio.com i Suno.com, a różnic pomiędzy nimi jest sporo. Poniżej przedstawiam moje wrażenia i porównanie obu systemów.

Suno.com: Prostota i Efektywność

Jednym z głównych atutów Suno.com jest możliwość generowania od razu dwuminutowych kawałków muzyki. Można je następnie rozbudować o kolejne jednominutowe sekcje, co pozwala na stworzenie sensownego utworu trwającego około 3 minut przy użyciu tylko dwóch podstawowych generacji – dwuminutowej i jednominutowej. W razie potrzeby, takich sekcji rozbudowujących można użyć wiele, tworząc nawet naprawdę długie utwory.

Lepsze Zrozumienie Języka Polskiego

Suno.com lepiej radzi sobie z językiem polskim. Generowane teksty są wyraźniejsze i mniej podatne na błędy językowe. Udio.com zaskakuje czasami śpiewaniem tekstów w języku polskim zupełnie niezrozumiałym, co bywa bardzo irytujące i zdarza się wielokrotnie.

Atrakcyjność Muzyczna

Utwory generowane przez Suno.com wydają się bardziej wpadające w ucho. Mam wrażenie, że łatwiej stworzyć za jego pomocą coś, co może się spodobać szerszej publiczności. Jednakże, w tym miejscu kończą się główne zalety Suno.com.

Udio.com: Kontrola i Jakość

Udio.com, mimo że jest na razie w wersji beta, oferuje kilka istotnych przewag nad Suno.com. Jednak zaczniemy od jego wad.

Długość Utworów

Podstawową wadą Udio.com jest długość generowanego kawałka, który wynosi tylko 32 sekundy. W porównaniu z dwoma minutami Suno.com, wypada to blado. Dodatkowo, polski tekst czasami jest artykułowany w niezrozumiałym języku.

Elastyczność w Tworzeniu Utworów

Udio.com pozwala na większą kontrolę nad dodawaniem kolejnych sekcji 32-sekundowych. Można je dodawać przed lub po pierwszym wygenerowanym kawałku, a także generować sam początek lub koniec utworu. Suno.com po prostu dodaje kolejną sekcję po wygenerowanym dwuminutowym kawałku, co ogranicza możliwości twórcze.

Jakość Dźwięku

Jakość dźwięku w Udio.com jest lepsza – generuje utwory w jakości 320 kb/s, podczas gdy Suno.com oferuje jedynie 192 kb/s. Różnica ta jest wyraźnie słyszalna.

Podsumowanie

Oba generatory to świetna zabawa dla kogoś, kto chce spróbować swoich sił w tworzeniu muzyki. Jednak nie myślcie, że to aż takie proste. Aby stworzyć coś sensownego, trzeba naprawdę wielu prób i doświadczenia w pisaniu promptów, żeby efekt był satysfakcjonujący. Oczywiście, może się zdarzyć, że przy odrobinie szczęścia wygenerujecie coś fajnego nawet na funkcjach losowych, ale to raczej rzadkość.

Technologia ta ma ogromny potencjał i jestem ciekaw, jak się rozwinie w najbliższym czasie. Może w przyszłości stanowić konkurencję dla artystów, jednak na razie jest to bardziej zabawka niż narzędzie do profesjonalnej produkcji muzyki. Niemniej, generatory te świetnie nadają się do tworzenia czegoś na konkretne okazje, jak urodziny czy święta. Możecie zaskoczyć solenizanta utworem o nim, co z pewnością da dużo radości.  Oba generatory posiadają wersje płatne i bezpłatne, więc każdy może spróbować swoich sił w tworzeniu muzyki bez wydawania ani złotówki. Poniżej kilka przykładów utworów wygenerowanych przy pomocy tych dwóch programów.

Utwory stworzone za pomocą Udio.com:

Utwory wygenerowane przy pomocy suno.com:

Dodaj komentarz

2 × pięć =