Sztuczna Inteligencja? Mnie to nie dotyczy! Czy aby na pewno?

Sztuczna Inteligencja? Mnie to nie dotyczy! Czy aby na pewno?

Wiele osób z którymi rozpoczynam rozmowę na temat sztucznej inteligencji, ucinają moje wywody twierdząc, że to ich nie dotyczy. Są mocno przekonani, że za ich życia sztuczna inteligencja nie wpłynie na ich życie czy też pracę. Większość z nas codziennie korzysta z jakiejś technologii opartej na sztucznej inteligencji, nie zastanawiając się nad tym czy też nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Dlatego dziś chciałbym przedstawić przypadki jej użycia w naszym życiu codziennym.

  • Chatboty

To praktycznie jedna z najszybciej rozwijająca się gałąź sztucznej inteligencji. Dziś Chatboty spotykamy na wielu stronach Internetowych banków, pomocy technicznej, wirtualnych konsultantów, sklepów internetowych itd. Chatboty zapewniają coraz bardziej skuteczne i szybkie wsparcie klienta. Potrafią też nas „naciągać” na zakup jakiejś usługi czy towaru. I robią to coraz bardziej skutecznie. Wiele osób prowadząc rozmowy na takich komunikatorach jak Discord nie zdaje sobie sprawy, że nie rozmawia z człowiekiem tylko z Chatbotem.

  • Asystenci głosowi

Asystenci głosowi których znajdziemy jako opcję praktycznie w każdym smartfonie bez względu jaki system posiada są również oparte na SI. Jednak nie tylko smartfony są ich miejscem pracy takie głośniki jak Amazon Echo, HomePod Mini czy Google Home to również SI. Pomagają nam w domu poprawiając znacznie bezpieczeństwo, wygodę czy też wspomagają w oszczędzaniu energii elektrycznej.

  • Media społecznościowe

Media społecznościowe to idealne miejsce do SI, algorytmy zbierają w ten sposób mnóstwo informacji, które są wykorzystane do sprzedaży nam towarów i usług czy też przekazywania odpowiednich dla nas newsów. Jak wiadomo użycie sztucznej inteligencji właśnie na tych portalach jest chyba najbardziej kontrowersyjne i często wykorzystywane w sposób mało etyczny.

  • Netflix i inne serwisy sterlingowe

Przewidywanie naszych gustów w aplikacjach streamingowych i oferowanie nam filmu pod nasze zainteresowania to również praca algorytmów sztucznej inteligencji. Używając Netflix algorytm powoli uczy się naszych preferencji i upodobań starając się nam zaoferować to co nas najprawdopodobniej zainteresuje. Dlatego też nie jestem nękany japońską mangą i kiczami typu „365 dni”. Za co jestem wdzięczny SI od Netflix.

  • Nawigacja

Nawigacja samochodowa np. przy pomocy map Google mocno by została uproszczona bez algorytmów sztucznej inteligencji, za coraz dokładniejszą nawigacją z coraz dokładniejszymi informacjami o korkach, pracach na drogach i optymalizacji naszej trasy stoi właśnie SI.

  • Syntezator mowy

Każdy z nas zapewne dobrze pamięta syntezator mowy Ivona z którego mogliśmy być dumni, bo pochodził z Polski. Jednak SI wiele zmieniło w dziedzinie syntezatorów mowy, dzisiejsze są praktycznie nie do rozróżnienia od głosów prawdziwych ludzi. Zaczynają być używane nie w botach głosowych, ale również w filmach i grach video zastępując lektorów. Spotykamy się z nimi na co dzień nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

  • Tłumacze językowi

Tłumacze językowi bez sieci neuronowej nigdy by się tak nie rozwinęły, dzisiejsze najlepsze tłumacze językowi napędzane SI wykonują pracę na poziomie tłumaczy profesjonalnych.

  • Autokorekta

Autokorekta czy w edytorach tekstów czy też w SMS-ach to również SI. Ułatwia nam życie chociaż niekiedy i irytuje zamieniając raz na jakiś czas wyraz nie na ten o jaki nam chodziło.

  •  Fotografia

Praktycznie każdy nowy model smartfona ma zintegrowany algorytm SI dla wykonywania zdjęć. Dlatego też nasze zdjęcia są coraz ładniejsze, mimo że wielu z nas nie ma zielonego pojęcia o obsłudze aparatu fotograficznego.

  • Rozpoznawanie twarzy

Rozpoznawanie twarzy to technologia SI która jest z nami już od jakiegoś czasu i najczęściej służy nam do zabezpieczenia naszych telefonów przed wścibstwem innych ludzi.

Oczywiście to nie wszystkie zastosowanie sztucznej inteligencji w naszym życiu, ale większość tych z którymi naprawdę spotykamy się na co dzień. Niebawem będzie ich więcej powoli wejdą autonomiczne samochody czy też bezobsługowe sklepy, również mocno wpłynie na medycynę. Warto więc chociaż zdawać sobie sprawę, że SI jest już z nami na co dzień i raczej to się to nie zmieni.

Dodaj komentarz

2 × pięć =