Nie straszne im dym, płomienie oraz strumienie wody.

Nie straszne im dym, płomienie oraz strumienie wody.

Jak nowoczesne technologie zmieniają pracę strażaków?

Wraz z rozwojem technologii, która odgrywa coraz większą rolę w życiu osób prywatnych, większość branż również uległa transformacji i dostosowaniu. Zmiana nie ominęła służb mundurowych, w tym jednostek straży pożarnej, które obecnie funkcjonują na zasadzie hybrydy pomiędzy sprawdzonymi od lat taktykami działań, a nowoczesnymi technologiami takimi jak drony lub mobilne roboty interwencyjne. Rola innowacyjnych rozwiązań w najbliższej przyszłości PSP, której całościowy budżet na 2022 rok wynosi ponad 3,408 mld złotych, stanie się kluczowa.

Technologia w służbie pożarniczej

Zarówno drony jak i mobilne roboty zyskują popularność w straży pożarnej na całym świecie – np. w Niemczech, Hiszpanii, Kanadzie lub Indonezji. Na przestrzeni ostatnich lat, również w Polsce odnotowuje się znaczny wzrost zainteresowania innowacyjnymi technologiami, w tym głównie Bezzałogowymi Statkami Powietrznymi w skr. BSP. Według danych Komendy Głównej PSP z końca 2021 r. w ochronie przeciwpożarowej w Polsce jest ich już ponad 100, gdzie w 2015 roku ta liczba wynosiła mniej niż 10.

Częstym problemem strażaków jest ograniczona orientacja sytuacyjna spowodowana przeprowadzaniem akcji w trudno dostępnym terenie. Zdarza się, iż w wiele miejsc nie można bezproblemowo podjechać wozami strażackimi lub obszar spowity jest gęstym dymem i ścianą ognia. Odpowiedzią na te bolączki są drony, które z roku na rok stają się znacznie mniejsze, potężniejsze i o wyższej ładowności, ale jedna ich cecha pozostaje niezmienna – zdolność szybkiego dotarcia do strategicznych punktów. Bezzałogowce służą za dodatkową parę oczu dla strażaka, który obserwując teren z szerszej perspektywy, o wiele sprawniej nie tylko znajdzie konkretną osobę np. w przypadku akcji poszukiwawczych tzw. SAR., ale również może w pełni kontrolować rozwój kryzysowej sytuacji, a także postępy prowadzonych działań ratunkowych w trudnych warunkach.

,,W przypadku pożarów na dużym obszarze, drony wyposażone w różnego rodzaju kamery, w tym termowizyjne, mogą błyskawicznie rozpocząć mapowanie terenu w głąb terenu objętego ogniem, wykrywając z chirurgiczną precyzją miejsca o najwyższej temperaturze. Dzięki temu strażacy są w stanie znacznie szybciej podjąć świadomą decyzję dotyczącą strategii zwalczenia żywiołu i skierować strumień wody w kluczowe miejsca, zwiększając tym samym skuteczność akcji. Na tym nie koniec pracy drona, który może również pomóc w trakcie dogaszania, ustalając ukryte ogniska pożaru. Dodatkowo pozyskany z góry materiał wideo jest nieocenionym materiałem szkoleniowym do analizy i wyciągania wniosków z przeprowadzonych działań” – wyjaśnia Justyna Siekierczak, Prezes Zarządu aeroMind.

Dron do zadań specjalnych

Drony wykorzystywane w straży pożarnej muszą być urządzeniem uniwersalnym, oferującym niezbędne bezpieczeństwo, moc, wydajność, stabilność, a także zdolność do przenoszenia cięższych ładunków w ekstremalnych warunkach pogodowych, silnym wietrze i deszczu. Spektrum zastosowania drona w rękach strażaka obecnie jest ogromne. Należy natomiast pamiętać, iż bez odpowiednio wyszkolonego pilota bezzałogowiec staje się bezużyteczny.

Idealnym przykładem bezzałogowca do zadań specjalnych, spełniającym powyższe kryteria jest H850-RTK, firmy Yuneec – jednego z największych producentów bezzałogowców na świecie. Dron można bez trudu integrować z wieloma rodzajami sensorów, w tym z kamerami światła dziennego, kamerami termowizyjnymi czy wielospektralnymi. W zależności od obciążenia użytkowego jest w stanie nieprzerwanie latać do 65 minut oraz przenosić obciążenie do 3 kg. Co istotne, jest przygotowany do lotów w każdych warunkach atmosferycznych, może latać w deszczu, pod strumieniami wody, w wietrze i śniegu.

,,Dron H850-RTK jest zaprojektowany tak, aby jego obsługa była jak najbardziej intuicyjna i prosta. Maszyna jest od razu gotowa do pracy, natomiast aby w pełni efektywnie wykorzystać jej potencjał niezbędne jest nie tylko szkolenie na operatora dronów, ale również szczegółowe np. z zakresu eksploatacji. Strażak ma do dyspozycji szkolenie e-learningowe zapewnione przez producenta oraz firmę aeroMind – oficjalnego dystrybutora firmy Yuneec” – zapewnia Justyna Siekierczak, Prezes Zarządu aeroMind.

Nowoczesne technologie zmieniają pracę strażaków.

Wirtualna rzeczywistość

Obecnie rozwiązaniem, które zyskuje na popularności są ćwiczenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.

Przy użyciu specjalnych gogli VR, można sterować bezzałogowcem bez konieczności pracy w terenie. Metoda ta zapewnia bezpieczeństwo operatora, ograniczając jednocześnie do minimum ryzyko uszkodzenia cennego drona, przy jednoczesnym wykorzystaniu obowiązujących procedur, a także rzeczywistego lub zbliżonego do rzeczywistego wyposażenia. Przewagą tego rozwiązania jest również fakt ograniczenia kosztów oraz możliwości pełnej powtarzalności zdarzeń, które mogą wystąpić w realnych warunkach. Mnogość różnorodnych scenariuszy, które można zrealizować w trakcie wirtualnej symulacji, a których organizacja w rzeczywistych warunkach byłaby utrudniona i kosztowna, umożliwia kompleksowe przeszkolenie operatorów.

O aeroMind

aeroMind jest oficjalnym dystrybutorem profesjonalnych dronów (UAV), systemów antydronowych (C-UAV) oraz indywidualnych aplikacji UAV. Ich oferta zaczyna się od profesjonalnych dronów Yuneec, poprzez własny system dalekiego zasięgu, aż po mobilne laboratorium Atmon FL. Marka dostarcza produkty UAV dla wojska, policji, straży pożarnej, branży security oraz wyspecjalizowanych resellerów, a także zapewnia przyjazny dla użytkownika system B2B i profesjonalne wsparcie techniczne. AeroMind zostało wyróżnione za innowacyjny produkt termiczne maty maskujące INVISI-TEC IR, które umożliwiają operatorom dronów ukrycie się przed bezzałogocami przeciwników wyposażonymi w kamery termowizyjne na konkursie „Lider bezpieczeństwa państwa 2022” na MSPO w Kielcach.

O Yuneec

Marka założona w 1999 roku w Hong Kongu, od ośmiu lat funkcjonująca na całym świecie pod nazwą Yuneec. Swoje biura posiada w Chinach, Niemczech, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. Obecnie największy producent radiowo sterowanych modeli samolotów (OEM) na świecie. Współzałożyciel i największy producent dronów w Dronecode, branżowej platformie open source dla wspólnych innowacji. Na swoim koncie posiada już ponad milion sprzedanych dronów.

1 komentarz do “Nie straszne im dym, płomienie oraz strumienie wody.”

Dodaj komentarz

10 + 8 =