Google Gemini AI vs GPT-4

Google Gemini AI vs GPT-4: Teoria a Praktyka w AI

Rywalizacja między Google Gemini AI a GPT-4 OpenAI wydaje się nabierać tempa. W świetle testów porównawczych, Gemini zasilający chatbota Bard, prezentuje się jako godny konkurent GPT-4. Testy te, przeprowadzane w kontrolowanych warunkach, wykazują, że Gemini w niektórych aspektach przewyższa GPT-4, co jest istotnym osiągnięciem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jednakże, realne zastosowanie chatbota to zupełnie inna historia. Moje doświadczenia z Gemini AI, z jego ostatnią wersją wprowadzoną 21 listopada a wg. samego Barda jest to wersja Gemini Ultra o 1,6 biliona parametrów, pokazują, że teoretyczne możliwości nie zawsze przekładają się na praktyczną efektywność.

W codziennych zastosowaniach, takich jak odpowiadanie na pytania czy też pisanie, korygowanie skryptów Pythona, Gemini wydaje się być bliżej poziomu GPT-3.5 niż GPT-4, zwłaszcza jeśli chodzi o dokładność i wiarygodność informacji.

Kwestia „halucynacji”, czyli generowania błędnych lub mylących informacji przez Gemini, budzi największe moje zastrzeżenia. Choć w teście porównawczym Gemini może wydawać się lepszy, w rzeczywistych zastosowaniach jego błędy mogą być bardziej widoczne i wprowadzające w błąd niż te generowane przez GPT-4. Podsumuję krótko: Bard kłamie jak z nut. To prowadzi do wniosku, że sukces w testach porównawczych nie zawsze jest równoznaczny z wyższą użytecznością w realnych scenariuszach. W przypadku Barda, mimo że teoretycznie wydaje się być „ultra” wersją AI, jego praktyczne zastosowanie wciąż pozostaje kwestią dyskusji. Chociaż stwierdzenie, że jest „beznadziejny”, może być surowe, to jednak realne doświadczenia z jego użytkowaniem pokazują, że Google ma jeszcze wiele do zrobienia, aby stworzyć produkt dorównujący OpenAI w praktycznym zastosowaniu. Zachęcam do samodzielnej oceny i porównania obu modeli, aby lepiej zrozumieć różnice między teoretycznymi możliwościami a praktyczną efektywnością w dziedzinie AI.

Aktualizacja:

Od czasu mojej rozmowy z Bardem, chatbotem reprezentującym Google Gemini AI, pojawiły się nowe informacje dotyczące technologii, na której jest oparty. Wbrew wcześniejszym twierdzeniom, okazuje się, że Bard nie jest napędzany przez wersję Ultra, ale przez wersję Pro. Z kolei wersja Ultra ma zostać oficjalnie wprowadzona na rynek na początku przyszłego roku. Osobiście uważam, że jeśli Bard ma być zasilany jedynie wersją Pro, a wersja Ultra przeznaczona jest do znacznie bardziej złożonych zadań niż obsługa chatbotów, to w moich oczach Google traci na tym polu w porównaniu do OpenAI. GPT-4, będący ogólnodostępnym chatbotem, jest dostępny dla szerokiej publiczności za stosunkowo niewielką opłatą, nie tylko dla specjalistów z branży IT.

Zachęcam naszych czytelników do śledzenia dalszych aktualizacji, gdy więcej informacji na temat wersji Pro Google Gemini AI stanie się dostępne.

Dodaj komentarz

trzy × 1 =